Studenci AGH wodowali na Wiśle łódź solarną


StudenciAkademii Górniczo-Hutniczej we wtorek w Krakowie wodowali na Wiśle łódźsolarną. Zbudowali ją na lipcowe, prestiżowe zawody w Monako. Jednoosobowakonstrukcja jest zasilana energią słoneczną.

Zaprezentowanąłodzią studenci AGH wystartują w zawodach łodzi solarnych Monaco Solar &Electric Boat Challenge, które odbędą się między 13 a 15 lipca. W swojejkategorii AGH Solar Boat zmierzy się z ośmioma innymi konstrukcjami, m.in. zIndonezji, Chin, Niemiec. Zespół krakowskiej uczelni będzie jedynymreprezentantem Polski.

– Podczaspracy mieliśmy wiele problemów, ale dzięki pomocy uczelni i sponsorów udało sięzakończyć konstrukcję – powiedział PAP opiekun projektu Wojciech Sajdak. Jakzaznaczył, konstrukcję wyróżnia przede wszystkim zaawansowana technologia,oprogramowanie. – Liczymy na wysokie miejsce na podium – dodał.

Jeszcze niewiadomo, kto podczas zawodów popłynie łodzią. – To się okaże podczas najbliższych,miesięcznych treningów – wyjaśniła rzecznika prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

We wtorek,podczas uroczystej prezentacji łodzi, sternikiem był Bartosz Przepiórski. – Byłembardzo dumny, płynąc łodzią. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tomożemy spodziewać się miejsca na podium – powiedział.

Projekt AGHSolar Boat zrealizował kilkudziesięcioosobowy, interdyscyplinarny zespółstudentów skupionych w Studenckim Kole Naukowym Eko-Energia działającym przyWydziale Energetyki i Paliw oraz Akademickim Klubie Żeglarskim AGH.Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystaniaalternatywnych źródeł zasilania.

Studencikonstruowali łódź po godzinach, w ramach wolontariatu. Zagadnienia związane zprogramowaniem łodzi konsultowali z firmą Ericsson.

Łódź solarnama osiągać prędkość ok. 20 węzłów (10 m/s). Jest to możliwe dzięki specjalnympylonom zamontowanym do dna, które po uzyskaniu odpowiedniej prędkości uniosąkadłub nad wodę.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here