Spór pomiędzy spółkami o lokalizację farmy wiatrowej

Jak donosi “Puls Biznesu”, pomiędzy firmami Topo Wind Energia i Bonwind toczy się walka o lokalizację farmy wiatrowej w gminie Łyszkowice, w województwie łódzkim

Wieloletnie pomiary wiatru, badania wpływu turbin wiatrowych na środowisko, złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej  – dopełnienie tych wszystkich formalności nie wystarczyło, aby firma Topo Wind Energia mogła spokojnie wybudować farmę wiatrową w gminie Łyszkowice. W styczniu wójt opublikował obwieszczenie o decyzji odmownej dla planów firmy, motywując swoją decyzję niezgodnością przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Szef Topo Wind Energia komentując tę decyzję zwraca uwagę na fakt, że po zmianach we wspomnianym planie okazało się, że uwzględniono w nim budowę turbin wiatrowych przed Bonwind w miejscach zbliżonych do tych, jakie wskazaliśmy gminie dwa lata wcześniej. Bonwind, zanim wystąpił o decyzję środowiskową, uzyskał zmiany planu miejscowego, i to dla wielu lokalizacji, które nasi ornitolodzy wykluczyli z inwestycji. Przedstawiciel firmy Bonwind twierdzi, że spółka nie wiedziała nic o konkurencyjnej inwestycji. Nie wiemy, czy Topo Wind Energia złożyła wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. My złożyliśmy wniosek o uwzględnienie naszej inwestycji, co może zrobić każdy. W efekcie miejscowy plan został zaakceptowany przez radę gminy. Każdy proces prowadzony przez gminę jest jawny i każdy ma dostęp do informacji o prowadzonych postępowaniach – komentuje Władysław Puchalski, członek zarządu Bonwind. Bonwind już otrzymał warunki przyłączenia dla projektowanej w Łyszkowicach instalacji. I to jest potwierdzenie naszej wiarygodności – podkreśla.
Topo Wind Energia, nie chcąc odprawiać z kwitkiem rolników, z którymi zostały już podpisane umowy, nie daje za wygraną. Włodzimierz Traut, wójt Łyszkowic, wyjaśnia, że na razie nie wydano żadnego pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej. Sprawa wiatraków pozostaje więc, póki co, otwarta.

Redakcja reo.pl

źródło: “Puls Biznesu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here