Spółka MEW Romania zadebiutuje na NewConnect


Spółka MEW, deweloper i operator elektrowni wodnych, w związku z dynamicznym rozwojem na rynku rumuńskim powołała spółkę zależną MEW Romania. Właśnie ruszył proces ofertowania nowej emisji akcji w ramach subskrypcji prywatnej. Debiut MEW Romania na rynku NewConnect planowany jest na I kwartał 2013 r. Celem jest pozyskanie 3,2 mln zł na budowę elektrowni wodnych w Rumunii.

W ramach ekspansji międzynarodowej (TRIP – Turcja, Rumunia, Indie, Polska), MEW prowadzi zaawansowane prace związane z realizacją nowych inwestycji na terenie Rumunii. W tym celu została powołana spółka MEW Romania, która funkcjonuje na rynku rumuńskim i jest w 100 proc. kontrolowana przez MEW. Portfel spółki córki, wypracowany w zaledwie rok, jest efektem współpracy MEW, biura projektowego MEW Projekt oraz inżynierów pracujących na rzecz rumuńskiej firmy Hidroelectrica – właściciela elektrowni wodnych o łącznej mocy 6,3 GW.

Budowa pierwszej inwestycji (0,45 MW) rusza już w 2013 r. Koszt przedsięwzięcia to 760 tys. euro, a roczny zysk operacyjny elektrowni powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniesie 320 tys. euro. W 2014 r. zostaną uruchomione działania związane z budową kolejnej hydroelektrowni (0,50 MW). Inwestycja pochłonie 1,5 mln euro, przy EBITDA na poziomie 642 tys. euro. Realizacja pozostałych projektów o podobnych parametrach finansowych i mocy docelowej 15 MW przewidywana jest na lata 2015-2016.

– Rynek rumuński cechuje ogromny potencjał rozwoju dla energetyki wodnej, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Dostrzegamy niszę, którą jako deweloper i operator elektrowni wodnych możemy skutecznie zagospodarować, zwłaszcza że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest tam wyjątkowo wysokie. Celem obranej strategii jest intensywny rozwój Grupy Kapitałowej MEW, zarówno na rynku lokalnym, jak również w skali globalnej. Wprowadzenie MEW Romania na rynek NewConnect stanowi istotny element dynamicznego rozwoju Spółki ukierunkowanego na wzrost sprzedaży zielonej energii oraz wzmacnianie wartości Spółki – komentuje Marcin Markiewicz, przewodniczący Rady Nadzorczej MEW.

Atuty sektora energetyki wodnej w Rumunii docenia wielu inwestorów zagranicznych, w tym także z Polski, o czym świadczy ekspansja MEW S.A. na tamtejszym rynku. Warto podkreślić, że ceny prądu z elektrowni wodnych w Rumunii są 1,5-krotnie wyższe niż w Polsce, a kraj w 30 proc. zasilany jest przez siłownie wodne. Podmioty wytwarzające ekologiczną energię są objęte ustawowym systemem gwarantowania zbytu całej wyprodukowanej energii, a proces inwestycyjny jest znacznie krótszy niż w Polsce. O atrakcyjności inwestycji świadczą również bardzo wysokie stopy zwrotu osiągane w relatywnie krótkim czasie.

MEW jest deweloperem i operatorem elektrowni wodnych notowanych na rynku NewConnect. Działając jako Grupa Kapitałowa, Spółka jest największym polskim podmiotem prywatnym funkcjonującym w sektorze energetyki wodnej. Firma powstała w 2009 r. i od tego momentu notuje dynamiczny rozwój, osiągając status lidera w branży. Markę wyróżnia unikatowa metoda realizacji projektów inwestycyjnych, kompleksowy charakter oferty, ekspercka wiedza oraz międzynarodowa skala działania. Zgodnie z przyjętą strategią, MEW S.A. koncentruje się na realizacji dużych przedsięwzięć oraz projektów zagranicznych, których domeną jest wysoka stopa zwrotu.

 

Redakcja reo.pl

źródło: MEW
 

MEW jest deweloperem i operatorem elektrowni wodnych notowanych na rynku NewConnect, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here