Spadek globalnych inwestycji w energetykę odnawialną


Globalne inwestycje w odnawialne źródła energii spadły o 23%w pierwszej połowie 2016 roku, co spowodowane jest m.in. spadkiem kosztówinstalacji fotowoltaicznych i zmniejszeniem inwestycji w OZE w Chinach.

Według Bloomberg New Energy Finance, w pierwszych dwóchkwartałach 2016 r., w odnawialne źródła energii zainwestowano 116,4 mld dolarów,z czego 61,5 mld dolarów przypadło na  drugikwartał.
BNEF skorygowała w górę wyliczenia za 2015 rok o niemal 20 mld dolarówdo rekordowego poziomu 348,5 miliardów.

Jak ocenił Michael Liebreich, szef Rady Nadzorczej i założycielBNEF, jest niemal pewne, że tegoroczne nakłady inwestycyjne nie pozwolą zbliżyćsię do ubiegłorocznych wyników.  

Zeszłoroczny wzrost był efektem m.in. przyjętegow ubiegłym roku, przez przedstawicieli 200 krajów, porozumienia klimatycznego wParyżu, które ma zatrzymać globalne ocieplenie.

Jedynymi regionami, gdzie zaobserwowano wzrost inwestycji wOZE w pierwszym półroczu 2016 r. są Europa i Brazylia. W Chinach nastąpił spadek o 34% do 33,7 mld dolarów, zaś na Bliskim Wschodzie i w Afryce inwestycje spadły o 46% do 4,2mld dolarów, a w USA  o 5% do  23,1 mld dolarów.

REO.pl

Źródło: Bloomberg.com

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here