Solar Impulse zakończył kolejny etap podróży dookoła świata


Solar Impulse kontynuuje lot dookoła świata, którego zasadniczym celem jest promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Piloci samolotu o napędzie słonecznym wylądowali we wtorek w Chinach.

Piloci Solar Impulse zakończyli kolejny, już piąty, etap swojej wyprawy. Lot z Mandalaj do momentu lądowania na lotnisku Chongqing-Jiangbei w Chinach zajął 2,5 godz.

Solar Impulse to samolot w całości zasilany energią słoneczną, może latać w dzień i w nocy bez zużycia nawet kropli paliwa. Konstruktorzy i piloci Bertrand Piccard oraz André Borschberg w podróży dookoła świata promują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zrównoważony rozwój.

– Solar Impulse nie został zbudowany, by przewozić pasażerów, ale by nieść wiadomość. Chcemy wykazać znaczenie innowacyjności i pionierskiego ducha, aby zachęcić ludzi do kwestionowania ich starych nawyków. Świat musi wdrożyć nowe sposoby poprawy jakości ludzkiego życia. Czyste technologie i odnawialne źródła energii są częścią rozwiązania, ponieważ mogą one jednocześnie chronić środowisko i tworzyć miejsca pracy i zysk dla przemysłu – mówił Bertrand Piccard.

Samolot wykonany z włókna węglowego ma rozpiętość skrzydeł 72 m (więcej niż Boeing 747-8I) i waży zaledwie 2300 kg. Na skrzydłach zainstalowanych jest 17000 ogniw słonecznych zasilających cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2 rozwija prędkość ok. 140 kilometrów na godzinę.

Podróż ma w sumie zająć pięć miesięcy. Cała trasa podzielona została na 12 etapów, kończących się lądowaniami w różnych miejscach świata. Wyprawa rozpoczęła się w Abu Zabi, kolejnymi po Indiach i Chinach przystankami będą m.in. Hawaje, Nowy Jork i południe Europy.

https://www.youtube.com/watch?v=XA5cPuhEinU

Redakcja reo.pl

fot. © Solar Impulse | Revillard | Rezo.ch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here