Solar Impulse pokonał Pacyfik


Solar Impulse 2, pierwszy samolot solarny zdolny do lataniaw dzień i noc bez użycia kropli paliwa, 21 kwietnia opuścił Hawaje i wylądowałna należącym do NASA lotnisku Moffett 23 kwietnia, kończąc przelot nad OceanemSpokojnym z kilkoma rekordami świata na swoim koncie.

 

Pokonanie dystansu 4523 km zajęło zespołowi Solar Impulse trzydni i dwie noce. W trakcie przelotu nad Oceanem Spokojnym pobito kilka rekordówświata (czekających jeszcze na zatwierdzenie), m.in.: dystans, prędkość czy wysokośćlotu dla samolotu w swojej kategorii.

 

22 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, Bertrand Piccard, pilotsiedzący za sterami Solar Impulse 2, rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ BanKi-moonem, bezpośrednio z kokpitu samolotu, podczas wideokonferencji z OrganizacjąNarodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W tym samym dniu w siedzibie ONZ podpisanoporozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu.

 

Lot z Hawajów do Kalifornii był dziewiątym etapem trasydookoła świata. Kolejne przystanki to: Nowy Jork, Europa, Afryka Północna i AbuZabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie cała przygoda rozpoczęła się wmarcu 2015 roku.

 

Pierwszy lot samolotem solarnym dookoła świata ma na celupodniesienie świadomości na temat możliwości wykorzystania czystych źródełenergii.

 

 

REO.pl

fot. Solar Impulse

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here