Sójka po raz kolejny o terminie wylotu za morze, czyli co z rządową strategią energetyczną?

fot. unsplash.com, Michal Pech

Żartowanie z odpowiedzialnych za decyzję o tym, co będzie napędzało polską energetykę w przyszłości, to wbrew pozorom nie tylko czepianie się/egzekwowanie informacji od ministrów z Prawa i Sprawiedliwości. Prokrastynacja, czyli odkładanie na później tej strategicznej dla kraju decyzji była w takiej samej mierze, jak obecnie, domeną koalicji PO/PSL. Ale, uwaga! Oto jest kolejny termin – donosi serwis biznesalert.pl

Do końca roku poznamy strategię energetyczną Polski. Rząd kończy  prace nad dokumentem, który pierwotnie miał być gotowy w zeszłym roku. Strategia energetyczna Polski miała określić sposób, w jaki nasz kraj do 2030 roku ma zmienić miks energetyczny.  Początkowo planowano, że dokument będzie gotowy w 2016 roku. Tak się jednak nie stało ze względu na przedłużające się prace w resorcie energii oraz w samym rządzie. Na tempo prac nad strategią miały wpływ zarówno procedury notyfikujące polski projekt rynku mocy, jak i przedłużające się dyskusje rządu nad podjęciem decyzji ws. budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

Plany dotyczące kształtu opracowania uległy zmianie. Według naszych informacji, do końca roku Ministerstwo Energii przedstawi plan zmian w polityce energetycznej do 2040 r., a więc o dekadę dłuższej perspektywie. Z kolei Unia Europejska miała oczekiwać, że będzie on wytyczał ścieżkę do 2050 r. Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski powiedział w październiku, że w 2050 r. udział węgla kamiennego i brunatnego w polskim miksie energetycznym może wynosić 50%. Takie stanowisko Polska zamierza przedstawiać także na arenie międzynarodowej.

W lipcu tego roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przedstawił założenia przyszłego miksu energetycznego Polski (zestawienie źródeł wytwarzania energii elektrycznej) do 2030 roku. Zgodnie z deklaracjami miks ma opierać się w 60% na węglu kamiennym oraz brunatnym. Pozostałe źródła generacji energii elektrycznej to gaz, OZE, a także – jeśli zostanie podjęta decyzja o budowie elektrowni – atom.

Ta kwestia ma zostać rozstrzygnięta do końca tego roku. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski na Kongresie Nowego Przemysłu w Warszawie powiedział, że konieczna jest jeszcze decyzja rządu. (…)

biznesalert.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here