SITO TYGODNIA: Udany debiut materialisty

Kiedy kota nie ma, myszy harcują

Są autorzy, których teksty często-gęsto wbijają się do pierwszej dziesiątki. Po dwóch miesiącach nowego REO trudno byłoby znaleźć Sito bez przenikliwego felietonu Witolda Jurasza czy zaskakującej historii od Magdy Gacyk. Swoich wiernych fanów ma Lidia Piechota – uważna mama, Piotr Wójcik – o niezwykłej wrażliwości społecznej, pełne rozważnego spokoju felietony Tomka Lipińskiego czy też odkrywcze w formie i ludzkie w treści teksty Michała Cieślakowskiego.

Tym serdeczniej chciałabym pogratulować Kacprowi Popkowiczowi, autorowi cyklu MATERIALISTA, ale uwaga nie jest to materialista, ale znawca szeroko pojętych materiałów i to nie tylko tych, z których powstają ubrania. Kacper zadebiutował na REO artykułem o jednej ze szlachetniejszych naturalnych tkanin, ale jeśli sądzicie, że wiecie Jak to ze lnem było, to zapewniam, że nie tak całkiem. Gratuluję Kacprowi także tym bardziej, że to też mój debiut, jeśli chodzi o Sito. A propos – pozdrawiam bieszczadzko Pawła 🙂

A skoro wzułam chwilowo buty naczelnego, pozwolę sobie pogratulować równie serdecznie Agnieszce Pietrzak, która dobiera fantastyczne zdjęcia do artykułów, czego dowodem są chociażby płonące żonkile, które chyba mówią same za siebie i podpowiadają, o czym jest felieton Tomka Lipińskiego.

A skoro mogę, chciałabym polecić cykl ELEKTROCHODEM, chociaż może polecać nie trzeba, kiedy elektromobilność jest dziś w każdej lodówce, o ile zapalić w niej światło 😉 Dziś w TOP10 dwa teksty. Testy dotyczące ładowania samochodów elektrycznych bezpośrednio prądem z drogi robią nie mniejsze wrażenie niż bolid solarny konstrukcji łódzkich studentów albo traktowanie elektrowozów jako rozproszonych minimagazynów energii w Londynie. Kiedy mowa o elektromobilności, zawsze pomyślę o liście z Portugalii Agaty Skrzypczyk, gdzie mowa o błędnej polityce, która doprowadziła do tego, że zabrakło klientów dla powstałej sieci stacji ładowania e-pojazdów. Ambitne zadanie, jakie rząd zamierza postawić samorządom w zakresie elektryfikacji komunikacji publicznej, być może pozwoli uniknąć podobnej sytuacji w Polsce, bo aut elektrycznych nie liczymy na razie w miliony.

Kiedy mowa o elektromobilności, nie sposób też uniknąć namysłu nad sensem jej rozwoju, jeśli głównym źródłem prądu w Polsce miałby pozostać węgiel. Nie dziwi więc, że artykuł Tomasza Podgajniaka po raz drugi trafił do pierwszej dziesiątki. A jeśli już spoglądamy w kierunku węgla, to nie pozostaje mi nic innego, jak polecić wywiad z Marcinem Popkiewiczem. Zderzamy się w nim z innym pytaniem: co, jeśli Europa, a nawet i świat cały, przejdą na odnawialne źródła energii, a w Polsce będzie wolą rządzących uparcie trwać przy węglu? Czy przypadkiem na własne życzenie nie wyautujemy się z rewolucji energetycznej, której jesteśmy świadkami?


Dorota M. Zielińska / REO

***

10 NAJCHĘTNIEJ CZYTANYCH W TYM TYGODNIU

1 Miejsce
Witold Jurasz – CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁA – Serce, rozum i jaja

Witold Jurasz: Rozum, serce i jaja

 

2 Miejsce
Michał Cieślakowski – CZYSTY UMYSŁ – Religia dla przedszkolaka

📻 Religia dla przedszkolaka?

 

3 Miejsce
Krzysztof Woźniak – ELEKTROCHODEM – Prąd mój z drogi

Krzysztof Woźniak: Prąd mój z drogi

 

4 Miejsce
Tomasz Podgajniak – ELEKTROCHODEM – Skąd prąd?

Tomasz Podgajniak: Skąd prąd?

 

5 Miejsce
Magda Gacyk – OPOWIEŚCI Z KRZEMOWEJ DOLINY – Seksowny Cyborg

Magda Gacyk: Seksowny Cyborg

 

6 Miejsce
Piotr Wójcik – ŚWIAT IDEI. I PRAKTYKI – Wszystko na sprzedaż

Piotr Wójcik: Wszystko na sprzedaż

 

7 Miejsce
Tomek Lipiński – NIEDZIELĄC – Fakty i akty

Tomek Lipiński: Fakty i akty

 

8 Miejsce
Lidia Piechota – CO ZOSTAWIMY ZACHARIASZOWI? – Nie wpaść w bagno

https://www.reo.pl/lidia-piechota-nie-wpasc-w-bagno/

 

9 Miejsce
Marcin Popkiewicz – REOZMOWA – Globalna gonitwa do tortu ruszyła

Marcin Popkiewicz: Globalna gonitwa do tortu ruszyła

 

10 Miejsce
Kacper Popkowicz – MATERIALISTA – Jak to ze lnem było

Kacper Popkowicz: Jak to ze lnem było

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl