Paweł Sito: Teksty ważne i ważne bardzo

REO staje się forum opinii opozycyjnej. Wobec bezmyślności. SITO TYGODNIA 5-12 maja 2018

Redaktor naczelny serwisu REO co tydzień przedstawia dziesiątkę najczęściej klikanych tekstów w tygodniu i komentuje czytelnicze trendy. Zbieżność nazwy rubryki z nazwiskiem autora jest niemalże przypadkowa.

Lato w pełni. Co ja piszę! Sześć tygodni temu skończyła się zima. A jednak! Jest gorąco! Zauważyłem, że o pozycje na podium biją się teksty, które określić by można manifestami. Działamy nieco trzy tygodnie dłużej, niż trwająca wiosna, owszem spodziewaliśmy się, że nadejdą czasy publikowania artykułów, które mają szansę stać się swoistymi kamieniami milowymi, ale że tak prędko? Do czytelników teraz prośba, by podawać dalej artykuły, które potencjalnie mają szansę odmieniać choć trochę (na lepsze, rzecz jasna) nas i coraz bardziej otaczającą nas rzeczywistość.

Czy jestem gołosłowny? Pierwsze miejsce (a tydzień temu drugie!), a więc z potężną liczbą wejść zajmuje artykuł, który z diametralnie odmiennych pozycji spodobał się zarówno wierzącym, jak i niewierzącym, czy też – dodam nową kategorię – wierzącym, że są w stanie uwierzyć. Kościół katolicki, wyznanie, obrządek religijny, zachowania ludzi kościoła i tych hierarchicznych i tych z dołu – wszystko to jest jedną sferą. Czynienie dobra, miłość, pogodny duch może być tam (w tych czy innych obszarach) również. Ale można oczywiście traktować to, jako osobny zbiór. Po wypowiedziach osób z owych spolaryzowanych stron czytam, że przesłanie tekstu – myśl, czuj i czyń dobro na lewo i prawo – pasuje im. Bez względu na to czy liczy się, że katolicyzm jest naprawialny, nawet jeśli ma jakieś usterki; czy też relacje z instytucją to kwestia, która może, ale wcale nie musi być konieczna do przyjęcia tego wyznania/wyzwania, jako swojego życiowego drogowskazu. A przypomnę, lub wyjaśnię tym, którzy nie czytali, że to interpretacja znaku krzyża i słów W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, dokonana przez tatę przedszkolaczki. Otóż, jeśli osoby otwarcie uważające się za niewierzące, poprzez mały zabieg na rzecz zrozumienia abstrakcyjnego myślenia przez 5-latkę, spotykają się z gorliwymi katolikami, w jednym miejscu, z tą samą opinią o artykule, spod znaku krzyża, to – uważam – rzecz bardzo dobra się dzieje. Amen.

Teksty Witolda Jurasza. Nieraz już tu były wspominane, bo na ogół lądują bardzo wysoko w naszych rankingach. Publicysta, szef znakomitego think-tanku: Ośrodka Analiz Strategicznych i były dyplomata znajduje u naszych czytelników posłuch i poczyt – chciałoby się utworzyć nowe słowo. Pisząc o polskiej scenie politycznej (na REO najczęściej w porównaniu z tzw. cywilizacją zachodnią) nie jest człowiekiem ani PO, ani PiS. W tym tygodniu, w artykule o orzełku doprecyzowuje, że tym bardziej nie radykalnych postaw czy to z lewackiego lewa, czy szowinistycznego prawa. Ludzie dzielą się – skomentowałbym – na tych, którzy to rozumieją, bo sami, będąc patriotami, nie mogą się odnaleźć w żadnej szufladzie tak umeblowanej sceny oraz na satelity ośrodków partyjnych, dla których postawy takie to groźny symetryzm, rozwadnianie jasnych postaw i tejże sceny psucie. Może to zresztą i prawda, to drugie? I może tym pierwszym destrukcja takiego politycznego teatru wydawać by się mogła najlepszym rozwiązaniem? Destruuj (sprawdziłem, jest takie słowo!) więc Pan, Panie Jurasz! A my, tak jak możemy (miejscem na tę demolkę systemu u nas w REO jak najbardziej) – pomożemy. A efekty zaczynają się pojawiać. W komentarzu pod tekstem z miejsca 4, ( tym o orzełku bo 2 do TOP 10 wysforował) przeczytać możemy, co napisał nasz czytelnik Bobby: Ja bym na Pana głosował, choć wiem, że Pan nie startuje. Ponieważ reprezentuje Pan zdrowe podejście do spraw Państwa i w ogóle wszelkich spraw wspólnych.

I jeszcze torpeda! Tak można nazwać wjazd nowego współpracownika, dotąd czytelnika REO – Michała Oleszczyka. Były szef artystyczny festiwalu filmowego w Gdyni napisał wczoraj o wydarzeniu, które również wczoraj miało miejsce, a dziś już jest na podium. To pozwala mi mieć przeczucie, graniczące z pewnością, że za tydzień pozostanie w najwyższej strefie i wtedy pozwolę się podzielić swoimi uwagami do tematu, czy raczej artykułu. Bo jest on niezwykle złożony pod wieloma względami (to nie zarzut, wręcz przeciwnie!) i nie wypadałoby, wręcz, machnąć o tym kilku słów.

REO. Czytajcie i polecajcie!


 

TOP 10 tekstów tygodnia

1 Miejsce
Michał Cieślakowski – CZYSTY UMYSŁ – Religia dla przedszkolaka

📻 Religia dla przedszkolaka?

 

2 Miejsce
Witold Jurasz – CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁA – Rozum, serce i jaja

Witold Jurasz: Rozum, serce i jaja

 

3 Miejsce
Michał Oleszczyk – NOWA KULTURA – Nowe społeczeństwo zaczyna nie wybaczać. Roman Polański sezon 2018.

Michał Oleszczyk: Nowe społeczeństwo zaczyna nie wybaczać. Roman Polański sezon 2018

 

4 Miejsce
Witold Jurasz – CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁAOrzeł w klapie i w sercu

Witold Jurasz: Orzeł w klapie i w sercu

 

5 Miejsce
Jakub Dymek – DEPESZE Z XXI WIEKU – Cześć pracy!

Jakub Dymek: Cześć pracy!

6 Miejsce
Dorota M. Zielińska – WIZJONERZY – Bojownik z odpadku, rzecz o Michaelu Reynoldsie

Dorota M. Zielińska: Bojownik z odpadku, rzecz o Michaelu Reynoldsie

 

7 Miejsce
Weronika Kostrzanowska – WIZJONERZY – Nikola Tesla – posłaniec przyszłości

📻 Weronika Kostrzanowska: Nikola Tesla – posłaniec przyszłości

 

8 Miejsce
Piotr Wójcik – ŚWIAT IDEI. I PRAKTYKI – Jest lepiej, a nawet gorzej

Piotr Wójcik: Jest lepiej, a nawet gorzej

 

9 Miejsce
Anna Golan – SEX MISJA – Czy ten związek ma przyszłość?

Anna Golan: Czy ten związek ma przyszłość?

10 Miejsce
Lidia Piechota – CO ZOSTAWIMY ZACHARIASZOWI? – Złap zieloną falę, wrzuć trójkę i dodaj gazu

Lidia Piechota: Złap zieloną falę, wrzuć trójkę i dodaj gazu