📻 SITO TYGODNIA: Pomysły, w tym szokujące, nowe książki i weryfikacja utopii. To czytaliście najbardziej

Jak nas czytaliście od 12 do 18 listopada 2018?

MIEJSCE 1. Mimo, że nie jesteśmy portalem informacyjnym w sensie stricto, ten tekst zadziałał jak prawdziwy exclusive News. Temat mocno kontrowersyjny, ale podejrzewamy, że link wcisnęli zwłaszcza ludzie młodzi. Pytanie tylko, których było więcej – tych z Marszu Niepodległości protestujących przeciw zgniliźnie Zachodu, na co opisywany pomysł może być dla nich, z pewnością dowodem, czy kosmopolitycznych wędrowców, którzy – skoro trzeba holenderskim władzom pomóc – mogą się w tej kwestii poświęcić?

I to jest odlot! Rząd Holandii poszukuje profesjonalnych testerów narkotyków

 

MIEJSCE 2. Wiedzieliście o tym w ogóle? Ponad 2 200 000 Amerykanów siedzi w więzieniach! Trzykrotnie więcej chorych psychicznie mieszka tam, niż w – wydawałoby się – bardziej do nich dostosowanych szpitalach i ośrodkach psychiatrycznych. W tym laureat nagrody Grammy, kompozytor, perkusista Jim Gordon. Ze schizofrenią, a także wynikającą z niej zbrodnią popełnioną na matce i kolejną odmową przesiadki na szpital, po 34 latach pobytu za kratami. Świetny tekst muzyczno-społeczno-polityczny Tomka Lipińskiego.

Leczenie, nie więzienie. Współautor słynnej Layli od 34 lat trzymany jest za kratami!

 

MIEJSCE 3. Wielkie gratulacje nie tylko dla naszego komentatora energetycznego Piotra Maciążka (za książkę w księgarniach oraz jej fragmenty /rozdział 6, o szpiegach/ na podium) ale także dla Wydawnictwa Arbitror. To, że udało się by pozycja ta znalazła się na półkach akurat na święto 11 listopada, to prawdziwe mistrzostwo tempa i organizacji produkcji. Miejmy nadzieję, że to dobra wróżba dla Nowej Polski, na następne 100 lat.

📻 Gaz miał płynąć ze wschodu na zachód. I tak rozumieć trzeba Jałtę. Energetyczna wojna wywiadów.

 

MIEJSCE 4. Kalkulator naszego śladu węglowego. To świetny pomysł, czy może prototyp pomysłu, bo sukces tego artykułu w REO, w tym tygodniu – mimo dość skomplikowanej obsługi – pokazuje, że można liczyć na bardzo szerokie zainteresowanie sprawą przy wprowadzeniu ułatwień w dziedzinie intuicyjności kalkulatora.

NOWE MYŚLENIE: Jaki jest twój ślad węglowy – kalkulator klimatyczny

 

MIEJSCE 5. Wygląda na to, że w ubiegłym tygodniu zakończyliśmy miejski sezon rowerowy. Najdzielniejsi cykliści, oczywiście, aurą zbytnio się nie przejmą, ale tzw. szerokie masy, zapewne, ponownie wyciągną swoje pojazdy wiosną. W ramach podsumowania, Damian Maliszewski ponarzekał trochę na cyklistów w imieniu pieszych. I wygląda – po przyjęciu artykułu – na to, że nas pieszych jest więcej, niż nas rowerzystów.

📻 Z drogi śledzie! Święte Krowy na rowerach gnają

 

MIEJSCE 6. Świetny artykuł dziennikarski Agaty Skrzypczyk i świetny artykuł spożywczy. Quinoa, czyli komosa ryżowa, 14 procent białka, a produkt oczywiście roślinny, nie mięsny. I już wydawać by się mogło, że to idealna dieta na XXI wiek, gdyby nie to, że międzynarodowa kariera kaszy trzykrotnie podwyższyła jej ceny w rodzimej Ameryce Południowej. Eko-paradoks, który mącić musi nasze dobre samopoczucie.

Zdrowa dla człowieka, niezdrowa dla ludzi

 

MIEJSCE 7. PROSIMY POWTARZAĆ I ŚCIĄGAĆ OD REO! Widziałeś/-aś kiedyś oczy i twarz osoby, która właśnie wylała na ciebie wiadro pomyj, a w zamian zalała ją, fala ciepłego światła i zero pretensji? Jeśli tak, to artykuł Lidii Piechoty jest o tobie i dla ciebie. Miejmy jednak nadzieję, że nie tylko. Znakomity pomysł, niektórym znany pod nieco niekulturalną, choć zabawną, nazwą: zaje… kogoś dobrem.

Nieuprzejmość, chamstwo, hejt. Jest na to sposób!

 

MIEJSCE 8. W ubiegłym tygodniu na skrzynkę emailową kontakt@reo.pl przyszła wiadomość, zaczynająca się słowami Czy Bitcoin może sprawić, że zostaniesz milionerem? Krótka odpowiedź brzmi – TAK! Pokażemy Ci dlaczego.
Przed przeznaczeniem oszczędności na kopalnie kryptowalut (taka nasza mała fobia leksykalna w REO?) zasięgnęliśmy języka u specjalisty. Zastrzegając się, że to nie porada inwestycyjna, a własna opinia, Piotrek Dąbrowski, udzielił nam równie krótkiej, trzyliterowej odpowiedzi, co nadawcy listu. Tak? Nie: NIE!

📻 Piotrek Dąbrowski: RollerCryptoCoaster

 

MIEJSCE 9. Ale kopalnie (węgla kamiennego, nie bitcoinów tym razem) teoretycznie wcale nie muszą produkować produktu do pozyskiwnia energii przybliżajacej nas do katastrofy klimatycznej. Od jakiegoś czasu funkcjonuje idea/nadzieja na zgazowaną postać węgla, który wówczas nie oglądałby nawet światła dziennego. W 2013 roku takie próby odbyły się w bytomskiej kopalni Wieczorek. Temat bardzo ciekawy, artykuł Bartłomieja Pogranicznego pełen nadzieji na spełnienie się tego snu, ale naprawdę niezwykle ciekawy jest list, który się pod tekstem pojawił. Autor, profesor Piotr Mocek pisze: Byłem osobą odpowiedzialną za techniczną stronę zgazowania na Wieczorku (tzn. rurociągi, instalacje to jak to działa, w jaki sposób było to sterowane i jak przerobić uzyskany gaz na energię efektywnie użyteczną). Co konkretnie? No… niejednoznacznie, naprawdę radzimy zajrzeć pod tekst z cyklu NA TROPIE.

Gaz ze skarbu, czyli Polacy kochają utopię

 

MIEJSCE 10. Listopad okazał się być miesiącem wchodzenia REO do nowej przestrzeni, czyli księgarni. Ludzkość poprawiona Grzegorza Lindenberga to już druga pozycja z logo (logiem?) REO na okładce. W tym tygodniu szukajcie u nas wywiadu Weroniki Kostrzanowskiej z autorem, a w ostatnich dniach, oraz dziś w TOP 10 czytelnictwa REO, jego tekst – głos w stałej sondzie/ankiecie CZY NOWOCZESNOŚĆ JUŻ BYŁA?

 

REO I NOWOCZESNOŚĆ: Rzeczywistość stała sie tak skomplikowana, że nawet Ryszard Kapuściński mówił “Nie ogarniam świata”

 

MIEJSCE 11. O! Książka, a bez patronatu REO! Aaaa, ok: drukowana była, gdy jeszcze loga (logo?) REO, które mogłoby ewentualnie na niej zagościć, jeszcze po prostu nie było. Polskich ekologów mocno dzieli tematyka podejścia do żywności modyfikowanej genetycznie. Nasze przemyślenie po lekturze książki Marcina Rotkiewicza: nie stawiajmy sprawy zero-jedynkowo. Różne są zastosowania GMO, nie wrzucajmy całego tematu do jednego worka.

Czy przeciwnicy GMO mają lepsze argumenty od antyszczepionkowców?

 

MIEJSCE 12. Dwa teksty obok siebie (miejsca 11 i 12) nie za często, niestety, piszącego inż. Michała Michałowskiego (zapraszamy! zachęcamy!). I oba poświęcone książkom. Pod dwunastką dwie pozycje poświęcone podbojowi kosmosu. Najlepsi to książka, która obowiązkowo powinna zagościć w biblioteczce każdego interesującego się materią kosmosu, ale nie tylko. Rozwinięciem przedstawionej tam historii jest polska pozycja Cena nieważkości opisująca kulisy lotu dotychczas jedynego polskiego astronauty (kosmonauty) Mirosława Hermaszewskiego.

KOSMICZNIE KRĘCI! O kowbojach, którzy poważnie odlecieli

 

MIEJSCE 13. Przy produkcji tego boczku nie ucierpiało zadne zwierzę. To samo dotyczy kotletów, kiełbasy, czy innych wędlin. Chciałoby się, by to była tendencja poszerzająca się w XXI wieku. I to opinia nas, różnych osób w redakcji, zarówno (jak na dziś) mięsnych jak i bezmięsnych. Wierzymy w białkowe, dające siłę i wrażenie konkretnego najedzenia się,  produkty spożywcze nowej generacji. I w zmiejszenie ilości spożywanego na planecie mięsa.

REO NOWY ŚWIAT: Bezmięsny Mięsny

 

MIEJSCE 14. Kolejna dziś demityzacja w piętnastce. Jak realnie wyglądają stosunki Europy, w tym krajów Uni, w tym Polski z Chinami? Nie wygląda to na realizację obietnic sprzed kilku lat. Ale… sprawa nie jest taka łatwa wcale i zachodzić może podejrzenie, że tym razem w poglądach, znanego skądinnąd b. ministra Antoniego Macierewicza, który zniechęca swój obóz polityczny do realizacji idei Nowego Jedwabnego Szlaku, może coś być. Choć nie musi.

CHINY I MY: Czy z tych ziarenek będzie ryż?

 

MIEJSCE 15. Jeden ze sztandarowych cykli REO: WIZJONERZY. Hubert Bułgajewski o człowieku, z którym większość z nas ma tylko 3 skojarzenia: Nagroda, dynamit i Skandynawia (bo już te Szwecja z Norwegią w kontekście “Nobli” może się pomylić).

📻 Wielki Szwed. Bez szans na Nobla

 

Zapowiadał Paweł Sito.