SITO TYGODNIA: Po Polsce grasuje szarlatan, a na świecie #aferaFB

TOP 15 tekstów wg czytelników REO w pierwszym tygodniu 2019 roku

MIEJSCE 1

Szarlatani obiecują cudowne terapie i zapewniają, że ich bzdurne teorie dają szanse na wyleczenie tam, gdzie zawiodła nauka. Ich polskim królem jest Jerzy Zięba.

📻 ŚMIERTELNE ŻNIWA pseudo-doktora Zięby

MIEJSCE 2

Coś, co nikomu racjonalnemu nie przyszłoby na myśl – staje się faktem, w iluś przypadkach potwierdzonym, ale otwierającym bramy do otchłani niepewności, niewiedzy i… miliardów użytkowników portalu Marka Z. Tak, szef tego pierdolnika, uchodzącego dotąd za największe ułatwienie życia ludzkości ostatnich lat, nie powinien być inaczej nazywany tylko tak, jak każdy przestępca – całym imieniem i pierwszą literą nazwiska. Zaś miejsce jego obecnego pobytu w oknie powinno mieć kraty.

BYŁEM IDIOTĄ – pisze Paweł Sito o aferze facebooka

MIEJSCE 3

W 2012 roku amerykańska sieć handlowa Target, wysłała mail do nastolatki w Atlancie z kuponami zniżkowymi na zakup odzieży ciążowej i akcesoria dziecięce. Zareagował na to oburzony ojciec, że córka jest w szkole średniej i nie w głowie jej zakładanie rodziny. Troskliwy tata się pomylił. Algorytmy Target miały rację. Wynikało z nich, że jeśli 23-latka z Atlanty kupuje mleczko do ciała, torbę na pieluchy, cynk i magnez jako suplementy oraz niebieski pled, to prawdopodobieństwo, że jest w ciąży wynosi 87%.

LUDZKOŚĆ: Stan na przełom 2018 i 19. Ważny tekst Jacka Kotarbińskiego

MIEJSCE 4

Jak to możliwe, że w XXI wieku w 38 milionowym kraju w środku Europy jest instytucja, która sama nie płaci podatków, a jednocześnie kosztuje podatników 12 miliardów złotych rocznie? A do tego mówi kobietom, kiedy muszą rodzić, narzuca obywatelom, jak mają żyć. Politykom zaś, jakie ustawy powinni wprowadzać?

📻 KOŚCIÓŁ, czyli państwo w państwie

MIEJSCE 5

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że spowodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego i podobnych zmian na afrykańskim Sahelu. Chociaż kryzys migracyjny nie jest już taki, jak trzy lata temu, to jesteśmy świadkami nowego dramatu. Jest nim kryzys człowieczeństwa Europy.

Dramat na morzu. Tym razem ludzki

MIEJSCE 6

Prawo do prywatności i tajemnicy korespondencji jest podstawowym prawem obywatelskim w demokratycznym społeczeństwie. Dzisiaj nie nastają na nie – jak kiedyś – rządy, lecz wielkie korporacje.

AFERA FB: Czy grozi nam totalitaryzm kapitalistyczny?

MIEJSCE 7

Zanim ruszy festiwal obietnic wyborczych prześledźmy dotychczasowe podejście rządzących do rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Sięgamy 5 lat wstecz, bo w energetyce nic się nie dzieje z dnia na dzień. Inwestycje w nowe źródła energii trwają kilka lat. Raz postawione elektrownie działają od 15 do 50 lat i więcej. Konsekwencje wczorajszych posunięć rządzących odczuwamy dziś, a konsekwencje dzisiejszych odczujemy w przyszłości.

Po nitce do kłębka, czyli jak politycy doprowadzili do zapaści OZE w Polsce

MIEJSCE 8

Perkusista Jim Gordon, członek legendarnych The Everly Brothers, od 34 lat siedzi w amerykańskim więzieniu. Jest poważnie chory na schizofrenię, zdiagnozowaną w roku 1978. Wcześniejsze, łagodne objawy – halucynacje i urojenia – nasiliły wtedy się do tego stopnia, że musiał wielokrotnie korzystać z pomocy psychiatrycznej.

📻 TOMEK LIPIŃSKI: Leczenie, nie więzienie. Współautor słynnej Layli od 34 lat trzymany jest za kratami!

MIEJSCE 9

Do powrotu do szkoły kanadyjskiej, a raczej do wspomnień o niej namówiłam studentkę medycyny oraz jej mamę, która choć mieszka po drugiej stronie globusa od blisko 30 lat, wciąż doskonale pamięta prawdziwą polską szkołę oraz akademicki system nauczania.

KANADA. Tu dzieci uczą się w szkole samodzielności

MIEJSCE 10

Ranking w rankingu. Słowa 2018 roku wg Jacka Kaczyńskiego, naszego korespondenta z Bali. Na ostatnim, 10 miejscu: FARMIENIE. Słowo pochodzi ze slangu sieciowych gier komputerowych, ale zaczyna przedzierać się do języka ulicy. Farmić to po prostu zbierać czy gromadzić. Tak więc biznesmeni farmią kasę, a inni farmią naklejki. To w realu, bo w wirtualu farmić można wszystko – nawet ŻYCIE!!!

NOWE SŁOWA, które przyniósł rok 2018

MIEJSCE 11

Ten produkt może przejść do historii z powodu… tak bardzo nielubianego przez nas globalnego ocieplenia. Zjawiska, które wciąż jest niewygodnym tematem, bo emisje, bo ekologia, oszczędzanie. A teraz jeszcze to! Nawet jeśli czekolada nie zniknie, to z pewnością stanie się dobrem luksusowym, na powrót napojem bogów, a nie codziennością każdego z nas. Hubert Bułgajewski wyjaśnia dlaczego.

JAK TO SIĘ STAŁO. Zniknie czekolada, zniknie kakao?

MIEJSCE 12

Kim był człowiek, którego śmierć wywołała aż takie globalne poruszenie?

📻 STAN LEE. Komiksjoner wszech czasów. Więcej niż sylwetka scenarzysty, autor: Mateusz Szlachtycz

MIEJSCE 13

Michał Niewiadomski, redaktor dziennika Rzeczpospolita, napisał: Nie możemy być zakładnikami węgla. Musimy postawić na źródła odnawialne. To ważny manifest, który zwraca uwagę na potrzebę nowego podejścia do kwestii wytwarzania energii w Polsce.

5 PYTAŃ POGRYŹ

MIEJSCE 14

Co chwila pojawiają się wypowiedzi, dlaczego to akurat MY (w znaczeniu Polska lub Unia Europejska), mamy ograniczać emisje? Nie pozwoli to przecież zapobiec niebezpiecznej zmianie klimatu. Emitujące najwięcej gazów cieplarnianych Chiny odpowiadają za ok. 1/4 globalnej emisji, USA 1/7, UE zaś – z 1/10 emisji globalnych – jest dopiero trzecia. A jeśli podzielić to na poszczególne kraje, to są to małe procenty lub wręcz promile. Czemu mamy niszczyć nasze gospodarki bez szans na uratowanie klimatu?

Kto ma ratować ziemski klimat i dlaczego akurat właśnie MY

MIEJSCE 15

W piątek 28 grudnia rząd przy wydatnej pomocy parlamentu wysadził w powietrze budowany od ćwierćwiecza rynek energii elektrycznej, restaurując w to miejsce socjalizm. Kurz po wybuchu jeszcze nie opadł, a już pojawiają się szkice wielkich dzieł, które rozkwitną na zgliszczach.

RYNEK ZAMKNIĘTY! Przyszłość socjalistycznej ojczyzny budujemy już dziś*