Tak się złożyło w żadnym wypadku nie przez pomysł, by o hierarchach polskiego Kościoła napisać mocniej w Wielkim Tygodniu że właśnie teraz wybrzmiewa tak twarda opinia o nich. Ma to miejsce w cotygodniowym cyklu redagowanym przez Grzegorza Markiewicza, mimo wcześniejszego zastrzeżenia, nie przypadkowo. Wszak nie było tu powiązania z kalendarzem liturgicznym, lecz, jak najbardziej już z politycznym.

Bo tak także się złożyło, że niektórzy politycy prawicowi zafundowali nam kolejny rozdział awantury aborcyjnej, kompletnie nie szanując czasu Wielkiego Postu. Przecież, naprawdę, nie trzeba być Jasnowidzem Jackowskim, by przewidzieć, jakie reakcje społeczne wywołać może majstrowanie przy tzw. kompromisie aborcyjnym. Tak jak można było spodziewać się   polskie kobiety, tym razem w niezwykle dużej liczbie, wsparte przez mężczyzn, wyszły na ulice. Najpierw pod biskupie pałace, tydzień temu na ulice w całym kraju. A nasz cykl ENERGIA SPOŁECZNA PILNIE POTRZEBNA nawiązuje do widocznej lub brakującej aktywności obywatelskiej. Nie tylko zresztą w Polsce.

Okazało się, że przedświąteczny Czarny Piątek w jednych krajach jest komercyjną ściemą mającą przyciągnąć na koniec roku klientów do zapchanych towarami sklepów, a gdzie indziej – w Polsce konkretniej  był masowym hukiem, którego nie da się nie usłyszeć. To krzyk nie tylko osób niewierzących. Również dzieciom Kościoła nie podoba się, co robią jego pasterze, choć słowo urzędnicy byłoby znacznie bardziej na miejscu.

Zróbcie hałas! Tę frazę znają doskonale wszyscy uczestnicy koncertów polskich artystów. Tym razem podchwycono te słowa nie w sprawach sztuki, a społecznych. Chociaż… Może to właśnie jest współczesna sztuka ulicy?

Gratulacje dla Grzegorza Markiewicza i współpracującej z nim Doroty M. Zielińskiej za zdobycie tytułu lidera czytelnictwa REO w tym tygodniu!

*   *   *

 

Czytelnikom REO składam życzenia pogody, zdrowia, radości, optymizmu, siły i spełnienia się. Niezależnie od tego… co od nas nie zależy. Chociaż, czy na pewno nie?

 

Miejsce 1
ENERGIA SPOŁECZNA PILNIE POTRZEBNA Grzegorz Markiewicz Kościół, czyli państwo w państwie

Grzegorz Markiewicz: Kościół, czyli państwo w państwie

Miejsce 2
CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁA?  Witold Jurasz Drobne szczegóły

Witold Jurasz: Drobne szczegóły

Miejsce 3
CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁA?  Witold Jurasz Klasę się ma, a nie miewa

Witold Jurasz: Klasę się ma, a nie miewa

Miejsce 4
ŚWIAT IDEI. I PRAKTYKI Piotr Wójcik Od ściany do ściany

Piotr Wójcik: Od ściany do ściany

Miejsce 5
JUTRO BĘDZIE FUTURO Weronika Kostrzanowska Baśń o Walcie Disneyu. O śmierci reżysera na chłodno

Weronika Kostrzanowska: Bajka o Walcie Disneyu.

Miejsce 6
NOWA KULTURA Piotr Kacezet Kozieradzki Tempometr

Piotr Kacezet Kozieradzki: Tempometr

Miejsce 7
SŁOWNIK WYRAZÓW REO Dorota M. Zielińska Dom pasywny, a nawet aktywny

https://www.reo.pl/dom-pasywny-a-nawet-aktywny/

Miejsce 8
DIETA ŚWIATA Agata Skrzypczyk Jedzmy mniej mięsa

Agata Skrzypczyk: Jedzmy mniej mięsa

Miejsce 9
LISTY DO REDAKCJI Ewa Malicka Małe elektrownie wodne. Jednak nie tak mało ich powstanie

Małe elektrownie wodne – jednak nie tak mało ich powstanie

Miejsce 10
DEPESZE Z XXI WIEKU Jakub Dymek Gorsi od robotów?

Jakub Dymek: Gorsi od robotów?