Paweł Sito: Co nas kręci? (14-21 kwietnia 2018)

Paweł Sito: Witamy Państwo Inżynierostwo, życzymy miłej lektury

Dziś będzie o pracy redakcji REO zza kulis. Ktoś może powie: – Przecież tak się nie robi, od tego kulisy są, by oddzielać pracujących od tych, dla których praca ta jest wykonywana! Być może gdzie indziej, ale o tym, że REO jest inne niż inni, przekonujecie się zapewne codziennie.

Ze wspomnień Naczelnego REO.
Odcinek: Jak to z Tomkiem Podgajniakiem było? (Że nawiążę do innego tytułu z tego tygodnia Jak to ze lnem było, nawiązującym itd…)
Gdy przeczytałem swego czasu tekst, współpracującego z nami na stałe, wiceprezesa Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Tomasza Podgajniaka, na temat źródeł energii wykorzystywanych do napędu samochodów elektrycznych, stwierdziłem, że po lekkiej korekcie śmiało może wylądować u nas, w Elektrochodem. Chodziło mi o nasz cykl poświęcony elektromobilności, ukazujący się w każdy poniedziałek. Tak też się stało, z początku tego tygodnia miłośnicy tekstów o autach elektrycznych przeczytać mogli o tym, co kręci ich… i je.
Widząc w tym momencie jeszcze większy potencjał tego tekstu, poprosiłem współpracującego z nami społecznościowego specjalistę Pawła Iwańca o wypromowanie artykułu na Facebooku. Pomyśleliśmy, że tym razem targetować trzeba by byłoby go nieco inaczej niż zazwyczaj, do bardziej fachowej, inżynierskiej grupy odbiorców, do ludzi zainteresowanych innowacjami i nowoczesnością nie tylko w hobbystycznym wymiarze.
Tak jak pisałem, niektórzy mogą zdziwić się, że zdradzam tu takie szczegóły, ale w zasadzie, co złego ma niby się stać, jeśli przyznam, że cała nasza kampania kosztowała poniżej 300 zł, a przyrost czytelnictwa tekstu z ilustracją ciężarówki Tesli był niewyobrażalny. I – co tam – niech będzie pochwalony…. Portal społecznościowy nr 1 na świecie, który przez wszystkich jest raczej przeklinany, co potwierdzają trzy inne teksty z pierwszej dziesiątki z tego tygodnia.
Czy na przeprowadzenie tej, jakże skutecznej akcji, miał wpływ fakt, iż dowiedziałem się od naszej zaprzyjaźnionej konkurencji, że zamierza uruchomić stronę poświęconą elektromobilności? W każdym razie pewne jest, że pojazdy elektryczne kręcą ludzi, co widać po dynamizmie dyskusji, która pod artykułem Tomasza wytworzyła się, nie wspominając już o atmosferze, w jakiej przebiega. Jeszcze w tym samym tygodniu, zawiadująca tematyką energetyczną w REO Dorota Zielińska wypuściła specjalne wydanie Elektrochodem, w którym opublikowaliśmy najgorętsze kawałki z fejsa dla tych, którzy po mediach społecznościowych nie mają zwyczaju chadzać.
I tak oto – wydawałoby się – mocno branżowy temat źródeł energetycznych zdominował wszystkie inne adresowane w ciągu ostatnich dni do naszej – szerszej – publiczności.
A może naprawdę coraz bardziej wszystkich nas zaczyna kręcić odpowiedź na pytanie o napęd i jego źródła?

***

10 NAJCHĘTNIEJ CZYTANYCH W TYM TYGODNIU:

Miejsce 1
ELEKTROCHODEM – Tomasz Podgajniak – Skąd prąd?

Tomasz Podgajniak: Skąd prąd?

 

Miejsce 2
CYWILIZACJA. JAK TO DZIAŁA – Witold Jurasz – O tym, co łączy gaz musztardowy z generałem Jaruzelskim

Witold Jurasz: O tym, co łączy gaz musztardowy z generałem Jaruzelskim

 

Miejsce 3
TAKIE CZASY – Paweł Krulikowski – Wielki szok Pokolenia trybu incognito

Paweł Krulikowski: Wielki szok Pokolenia trybu incognito

 

Miejsce 4
MATERIALISTA – Kacper Popkowicz – Jak to ze lnem było

https://www.reo.pl/len/

 

Miejsce 5
CO ZOSTAWIMY ZACHARIASZOWI? – Lidia Piechota – Świat do posprzątania

Lidia Piechota: Świat do posprzątania

 

Miejsce 6
UKŁAD OKRESOWY KARLIŃSKIEGO – Michał Karliński – Coś wisi w powietrzu

Michał Karliński: Coś wisi w powietrzu

 

Miejsce 7
BARTŁOMIEJ POGRANICZNY NA TROPIE – Bartłomiej Pograniczny – Ja tego nie kupuję

Bartłomiej Pograniczny: Ja tego nie kupuję

 

Miejsce 8
OPOWIEŚCI Z KRZEMOWEJ DOLINY – Magda Gacyk – Doktor Watson

Magda Gacyk: Doktor Watson  

 

Miejsce 9
DEPESZE Z XXI WIEKU – Jakub Dymek – Cyborg Zuckerberg i grono smutnych starszych panów

Jakub Dymek: Cyborg Zuckerberg i grono smutnych starszych panów

 

Miejsce 10
DEPESZE Z XXI WIEKU – Jakub Dymek – Zuckerberg czuje się „bezpieczny”. To niebezpieczne

Jakub Dymek: Zuckerberg czuje się „bezpieczny”. To niebezpieczne