Siemens pracuje nad wykorzystaniem związków stopionych soli w energetyce słonecznej


Udoskonalanie rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną ma duże znaczenie dla poprawy ich wydajności, a co za tym idzie opłacalności całej inwestycji dla potencjalnego klienta. Obecnie naukowcy firmy Siemens pracują nad poprawą sposobu przekazywania energii pozyskanej ze słońca dzięki związkom stopionych soli.

Siemens zamierza wykorzystać struktury ze stopionych soli zamiast oleju grzewczego, co skutkować będzie podniesieniem temperatury pracy nośnika ciepła z 400 st. C do 500 st. C. Dodatkową korzyścią zamiany medium jest wysokie sprężenie par i łatwopalność oleju. Solami, które będą wykorzystywane w medium cieplnym, będą przykładowo mieszaniny azotanu sodu i potasu. Są one niepalne i charakteryzują się praktycznie zerowym ciśnieniem pary. Proces ich wytwarzania jest również bardziej bezpieczny, niż jest to w przypadku oleju, dzięki braku konieczności wykorzystywania metod ciśnieniowych, co jednocześnie warunkuje cenę produktu – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej” o nowym pomyśle naukowców.

Sektor energetyki słonecznej szybko się rozwija, a ceny, głównie dzięki chińskim technolgiom w tym zakresie, powoli spadają. Sprawia to, że pozyskiwanie energii ze słońca staje się atrakcyjne nie tylko w postaci małych domowych instalacji, ale także w formie wielkich elektrowni słoneczno-termalnych, które mogą dostarczać energię cieplną tysiącom ludzi. Dodatkowo, ten rodzaj pozyskiwania energii jest praktycznie nieszkodliwy dla środowiska i przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jeżeli pomysł naukowców z Siemensa się sprawdzi, firma odniesie duży sukces na polu rozwoju technologii wykorzystujących energię odnawialną. Badacze wkrótce przetestują swój wynalazek na testowej instalacji zlokalizowanej w Portugalii.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here