Siemens dostarczy turbiny do farmy wiatrowej na Morzu Północnym

Siemens otrzymał zamówienie na dostawę, instalację i uruchomienie 67 bezprzekładniowych turbin wiatrowych o mocy 6 MW. Projekt dotyczy farmy wiatrowej Veja Mate zlokalizowanej na Morzu Północnym.

Łączna moc zainstalowanych turbin na farmie wiatrowej Veja Mate osiągnie 402 MW. Jest to drugi co do wielkości tego typu kontrakt dla Siemensa na świecie i największe dotąd zamówienie na usługi serwisowe realizowane przez Siemensa w Niemczech.

Umowa obejmuje również 15-letni obsługę serwisową dostosowaną do potrzeb projektów dalekomorskich. Zakłada ona wykorzystanie zarówno helikopterów, jak i specjalne zaprojektowanych i zbudowanych w tym celu statków serwisowych, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie prac konserwacyjnych niezależnie od warunków pogodowych i wysokości fal.

Elektrownia jest lokalizowana w niemieckiej części Morza Północnego, 115 kilometrów od linii brzegowej. Fundamenty turbin zostaną zainstalowane na głębokości 39-41 metrów, a ich piasty będą znajdowały się na wysokości 80 metrów nad poziomem morza, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi 10 metrów na sekundę. Stanowi to doskonałe warunki do efektywnej produkcji energii. Farma wiatrowa będzie podłączona do sieci poprzez stację HVDC BorWin2. Stacja ta również została zbudowana przez Siemensa i na początku tego roku oddana do użytku operatorowi, firmie TenneT.

Finansowanie projektu w znaczącej mierze odbędzie dzięki zaangażowaniu Siemens Finance Services.

reo.pl

fot. CGP Grey/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here