Senat wprowadza taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji

Senatorowie przyjmą szereg poprawek do tzw. małego trójpaku energetycznego, ułatwiające produkcję energii w mikroinstalacjach, w tym gwarantowaną cenę zakupu energii – wynika z informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl

Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej dość nieoczekiwanie Ministerstwo Gospodarki zgłosiło poprawki korzystne dla najmniejszych producentów “zielonej” energii elektrycznej. Zmiany niemal na pewno zostaną uchwalone i wejdą w życie już jesienią.

Najważniejszym rozwiązaniem jest zwolnieniem wytwórców energii w mikroinstalacji (do 40 kW energii elektrycznej i 120 kW cieplnej), która jest osobą fizyczną z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Taki prosument nie będzie podlegał także koncesjonowaniu. Obie poprawki zgłaszane były już w Sejmie, także jako poprawka Ruchu Palikota, podczas przyjmowania “małego trójpaku”, wówczas nie zostały jednak poparte przez koalicję. Teraz są bardzą pozytywnie odbierane przez senatorów.

Kolejnym rozwiązaniem wprowadzenie gwarantowanych cen zakupu energii od prosumenta. Ministerstwo proponuje jednak stosunkowo niską cenę. Zaledwie 80 proc. gwarantowanej ceny zakupu energii z OZE, z której korzystają inni producenci. W tym roku to ok. 200 zł/MWh. Mikroinstalacje otrzymają zatem cenę gwarantowaną zakupu w wysokości ok. 160 zł/MWh. Inni producenci OZE otrzymują dodatkowo zielone certyfikaty, notowane obecnie po ok. 160 zl/MWh (rok temu było to 280 zł/MWh).

Tomasz Dąbrowski z resortu gospodarki, cytowany przez dziennikarzy portalu wysokienapiecie.pl, tłumaczył w Senacie, że taka stawka ma skłonić prosumentów do zużywania energii w pierwszej kolejności na własne potrzeby. W razie szybkiego rozwoju mikroinstalacji nie obciąży też za bardzo regionalnych sprzedawców energii (tzw. sprzedawców z urzędu – obecnie to sprzedawcy z czterech największych grup energetycznych), na których spocznie obowiązek zakupu “zielonej” energii.

WysokieNapiecie.pl przypomina, że średnia cena zakupu energii wraz z dystrybucją to ok. 530-600 zł/MWh. Natomiast z wyliczeń Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że koszt produkcji energii w mikroinstalacji fotowoltaicznej to ok. 880 zł/MWh.

 

WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here