Sektor OZE wciąż potrzebuje nowych rąk do pracy


reo.pl: Co kryje się pod pojęciem „zielonych miejsc pracy”?

Szymon Łajewski: Jest to bardzo szerokie określenie. Najczęściej jednak obejmuje ono osoby zatrudnione w energetyce odnawialnej, inżynierii środowiska, zarządzaniu odpadami oraz przy budowie i projektowaniu zielonych budynków.

reo.pl: Jak wygląda obecnie sytuacja na tym rynku w Polsce? Które sektory zatrudniają, a które zwalniają?

Sz.Ł.: W tej chwili właściwie nikt nie zwalnia, sektor jako całość dynamicznie się rozwija i wciąż potrzebuje nowych rąk do pracy. Można za to wyróżnić podsektory, które rozwijają się szybciej oraz te, które przeżywają chwilowy zastój i nie obserwuje się w nich nowych projektów.

Do tych pierwszych z pewnością należy energetyka wiatrowa. Szacuje się, że w Polsce przy budowie oraz utrzymaniu elektrowni wiatrowych i produkcji części do nich pracuje już ponad 7 tys. osób, a liczba ta powinna w przyszłym roku wzrosnąć do około 10 tys. To w tym sektorze poszukiwani są kierownicy projektów, kierownicy budowy, elektrycy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też inwestycje typu offshore, czyli w morskie farmy wiatrowe.

reo.pl: Co z fotowoltaiką? To przecież właśnie ten sektor otrzyma największe wsparcie według nowego projektu ustawy o OZE.

Sz.Ł.: Tak, oczywiście ten sektor również będzie się rozwijał, właśnie rozpoczyna się kilka takich projektów. Firmy liczą na to, że uda im się ściągnąć z rynku najlepszych specjalistów, zanim zrobią to inni. Liczą oczywiście również na to, że stawki wprowadzane ustawą się nie zmienią.

reo.pl: A które sektory rozwijają się obecnie wolniej?

Sz.Ł.: Zastój obserwujemy w energetyce wodnej, niewiele jest tutaj ofert pracy, brakuje nowych projektów. Zbyt wielu ofert pracy nie ma również dla specjalistów od budowy biogazowni. Cały czas powstają co prawda nowe projekty, ale ich skala jest zdecydowanie mniejsza niż np. w przypadku energetyki wiatrowej. Sytuacja na rynku może się jednak zmienić, kiedy poznamy ostateczny kształt ustawy o OZE.

Redakcja reo.pl

fot. Szymon Łajewski – konsultant specjalizacji Oil & Gas / Energy HAYS Poland, (fot. HAYS Poland)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here