Sektor OZE daje pracę ponad 10 milionom ludzi na świecie

Zatrudnienie w branży z każdym rokiem wzrasta

W globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii zatrudnienie w 2017 roku znalazło 10,3 miliona osób. Jest to wzrost o 5,3% względem roku poprzedniego – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA). 

Kraje o największym zatrudnieniu w sektorze OZE to Chiny, Brazylia, USA, Indie, Niemcy i Japonia. Należy podkreślić, że 43% pracowników tej branży to Chińczycy.

Najwięcej etatów przypada na fotowoltaikę (3,4 mln osób) – wzrost o 9% w stosunku do 2016 roku. Blisko 2 miliony osób zatrudnionych jest w sektorze biopaliwowym – wzrost o 12%. Ponad 1,5 mln osób pracuje w dużych elektrowniach wodnych, zaś 290 tysięcy w małych elektrowniach wodnych.

– Ciągły wzrost zatrudnienia w sektorze odnawialnych źródeł energii jest istotny, ponieważ stoi w opozycji do rynku pracy w całym sektorze energetycznym. Zwiększanie się poziomu zatrudnienia w tej branży związane jest ze zmniejszającymi się kosztami technologii związanych z źródłami odnawialnymi i sprzyjającej polityce państw, wspierających OZE. Spodziewamy się, że trend ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, wraz z umacnianiem się źródeł energii odnawialnych na rynkach, co spowodowane jest między innymi próbą realizacji celów wyznaczonych na szczycie klimatycznym w Paryżu – powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor IRENA.

Nowe miejsca pracy powstają również w otoczeniu sektora. Pracuje tu nawet 2-3 razy więcej ludzi niż w samej branży, czyli 20-30 milionów osób na świecie. Są to geolodzy, geofizycy, hydrolodzy, chemicy, projektanci, budowlańcy, elektrycy, ślusarze, monterzy, spawacze, geodeci, księgowi, adwokaci, i wiele innych zawodów. Rozwój technologii OZE przyczynia się do wzbogacenie całego społeczeństwa i do wzrostu PKB.

Około 35% wszystkich zatrudnionych w branży oze to kobiety.

Rozwój OZE na świecie sprzyja zdecentralizowanemu społeczeństwu, zasilanemu siecią mniejszych i bezpieczniejszych elektrowni i wzmocnieniu społeczności lokalnych. Na tereny rolnicze przenosi się znaczna część produkcji energii (biogaz, biomasa, Słońce, itd.), za czym idą duże korzyści gospodarcze.

Raport za 2018 rok zostanie opublikowany w maju. Jeżeli tendencja się utrzyma, liczba zatrudnionych w branży OZE może przekroczyć 11 milionów.

Źródło: irena.orgREO POLECA

📻 POPKIEWICZ DO SITO: Jeśli patriotyzm to nie blaga: Tylko jeden rodzaj energii gwarantuje zostanie kasy w Polsce!