Sejm przyjął mały trójpak energetyczny

Podczas piątkowego głosowania senatorowie przyjęli zmiany do Prawa energetycznego. “Mały trójpak energetyczny” wraz z przyjętymi poprawkami ułatwi, ale nie zachęci do rozwoju mikroinstalacji OZE – podaje Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Głosami senatorów PO, przy sprzeciwie senatorów PiS, izba wyższa parlamentu przyjęła projekt wraz z poprawkami przewidującymi zwolnienie z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej osoby wytwarzające i sprzedające energię z mikroinstalacji (do 40 kW elektrycznych i 120 kW cieplnych).

Wbrew wcześniejszym spekulacjom żaden z senatorów nie zgłosił poprawki podnoszącej wysokość gwarantowanej ceny zakupu energii z mikroinstalacji z 80 do 100 proc. średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku. To oznacza, że Sejm nie będzie już mógł dokonać modyfikacji w tym zakresie.

Teraz ustawą zajmie się izba niższa. Najprawdopodobniej podczas posiedzenia Sejmu za dwa tygodnie opinię do poprawek Senatu wyda sejmowa komisja gospodarki, a pod koniec posiedzenia o losie senackich poprawek zdecydują w głosowaniu posłowie. Następnie ustawa trafi do prezydenta, który będzie miał 21 dni na złożenie podpisu. Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia.

 

WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here