Samorządy będą rozwijać elektromobilność


Polski Fundusz Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju, MinisterstwoEnergii, NCBiR, NFOŚiGW oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin podauspicjami Związku Miast Polskich, podpisały porozumienie w sprawie rozwojuelektromobilności.

“Sygnatariusze porozumienia już teraz zadeklarowali w swoichzgłoszeniach chęć zakupu łącznie 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku.Odpowiada to 16 proc. ich łącznego taboru autobusowego, który wynosi 5 tys.sztuk. To zarazem 7 proc. w odniesieniu do liczby wszystkich autobusówmiejskich w Polsce (ok. 11,5 tys. sztuk)” – poinformował Polski FunduszRozwoju.

W ramach Programu E-bus, przy współpracy z ministerstwami oraz agencjamirządowymi powstaje system, który przyczyni się do stworzenia polskiego rynkuautobusów elektrycznych o wartości ok. 2,5 mld zł rocznie, dostarczającego ok.5 tys. nowych miejsc pracy.

W komunikacie napisano, że celem programu jest wyprodukowanie autobusuelektrycznego składającego się w głównej mierze z polskich komponentów,dostępnego cenowo, efektywnego w eksploatacji. Aspiracją programu jest sprzedażautobusów elektrycznych na poziomie ok. tysiąca sztuk rocznie, stworzenierozpoznawalnej globalnie marki oraz zbudowanie mocnej pozycji eksportowej do2025 roku. Program zakłada ponadto wprowadzanie na polskie drogi 1000 autobusówelektrycznych do 2021 r.

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here