Sąd zdecyduje, czy spółka wiatrowa otrzyma 3,5 mln zł odszkodowania od gminy

W grudniu br. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecyduje, czy spółka Finadvice Polska uzyska od gminy Krzywiń 3,5 mln zł odszkodowania a wycofanie przez gminę zgody na budowę farmy wiatrowej – informuje „Głos Wielkopolski”.

3,5 mln zł, które gmina Krzywiń może zapłacić spółce Finadvice Polska, to zaledwie ułamek początkowej kwoty, na jaką opiewał pozew.

Spółka Finadvice Polska zamierzała w gminie Krzywiń postawić farmę wiatrową składającą się z 19 elektrowni. Udało się podpisać list intencyjny, następnie uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego, który wkrótce został przez mieszkańców gminy zaskarżony, a ostatecznie uchylony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rada Gminy, której skład w międzyczasie zmienił się, nie zgodziła się na budowę farmy wiatrowej.

W lipcu 2012 roku spółka wiatrowa złożyła w Sądzie Okręgowym w Poznaniu pozew przeciwko gminie, domagając się ponad 3 mln zł za poniesione koszty i ponad 180 mln zł za utracone zyski. W lutym 2014 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił wniosek firmy, uznając, że podpisanie listu intencyjnego nie jest zawarciem umowy na realizację inwestycji, nie były w nim konstruowane prawa i obowiązki, z których można wywodzić skutki, zatem domaganie się odszkodowania jest niezasadne. Spółka Finadvice złożyła apelację.

W grudniu br. Sąd Apelacyjny w Poznaniu m zdecydować, czy spółce należy się odszkodowanie – obecnie już tylko 3,5 mln zł za poniesione koszty – od gminy Krzywiń.

Redakcja reo.pl

źródło: „Głos Wielkopolski”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here