Rzeszowska uczelnia pracuje nad zastosowaniem perowskitów

Poszukiwaniem alternatywnych zastosowań perowskitów, czyli sztucznych kryształków, które pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją na prąd, zajmie się Klaster Rozwoju Perowskitów powołany w Rzeszowie.

Założycielami klastra jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z firmą Saule Technologies, zajmującą się rozwojem technologii fotowoltaicznych opartych na perowskitach.

Jak poinformował PAP Maciej Ulita z Wyższej szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie, powołany klaster ma na celu przede wszystkim rozwijanie współpracy między nauką a biznesem. Chodzi o realizowanie w przyszłości wspólnych projektów między uczelnią i firmą, a także o tworzenie innowacyjnych rozwiązań opartych o technologię ogniw perowskitowych.

– My ze swej strony dajemy potencjał intelektualny i „moce przerobowe”, aby poszukiwać szerokich zastosowań perowskitów, szukać alternatywnych rozwiązań, a także miejsc i sytuacji, gdzie można jeszcze wykorzystać ten wynalazek – wyjaśnił Ulita.

Ulita wyjawił, że produkcja baterii z wykorzystaniem perowskitów jest bardzo tania. – Do wytwarzania ciężkich paneli słonecznych, które obecnie są powszechnie wykorzystywane, potrzeba temperatury aż tysiąca stopni. Tymczasem baterię perowskitową można stworzyć w domowych warunkach. Zaletą jest także to, że nie potrzeba specjalisty do jej naprawienia – jak się zużyje, można po prostu stworzyć nową – mówił Ulita.

W jego opinii odkrycie tych kryształków może wkrótce zrewolucjonizować rynek urządzeń bezprzewodowych. Jak wyjaśnił kryształkami perowskitowymi można pokryć niemal każdą powierzchnię, która od razu staje się baterią słoneczną. Może służyć np. jako ładowarka do komórki czy laptopa; wystarczy tylko na urządzenie przykleić taką folię perowskitową.

– Ponadto eksperci mówią, że dzięki temu wynalazkowi panele słoneczne można będzie w nieodległej przyszłości zamieszczać nawet na szybach, bo perowskity można mocować również na przezroczystych materiałach – dodał Ulita.

Perowskity wynalazła młoda polska fizyczka Olga Malinkiewicz. Technologię pozwalającą na zastosowanie perowskitów na dowolnym podłożu opracowała w czasie studiów magisterskich na Politechnice Katalońskiej. Po powrocie do kraju wraz z dwoma wspólnikami założyła spółkę Saule Technologies. Działalność firmy skupia się na komercjalizacji wynalazku i wprowadzeniu go do powszechnego użytku.

PAP
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here