Michał Michałowski: Rzecz o “Rzeczy o ptakach”

Ta książka pokaże wam, jak bardzo ich nie doceniacie!

fot. flickr.com, Christopher Michel

Uważacie, że związek na zawsze to wyłącznie domena ludzi? Albatrosy mają co innego do powiedzenia w tej sprawie. Sporo wspólnego mamy także z pingwinami! Noah Strycker, autor książki Rzecz o ptakach, zabiera nas w magiczną podróż przez ich świat. Świat, który jest dużo bardziej zadziwiający niż nam, przyziemnym ssakom, mogło się wydawać. Czy warto go odwiedzić?

Czy to na pewno latające szczury?
Ptaki towarzyszą nam na każdym kroku. Podczas spaceru w parku, przy oczekiwaniu na autobus do pracy, przy pielęgnacji kwiatów w przydomowym ogródku i w prawie każdej innej możliwej sytuacji. Wystarczy odrobinę rozejrzeć się po niebie, koronach drzew, trawnikach czy otwartych pojemnikach na śmieci, a od razu dostrzeżemy któregoś z przedstawicieli ptasiej rodziny. Są to zazwyczaj, znane nam od dzieciństwa, miejskie gangi wróbli i gołębi, czarne jak noc kruki, czasem zdarzy się sroka. I każde z nich, po bliższym poznaniu, okazuje się ciekawą świata istotą, która niekoniecznie zasługuje na miano latającego szczura. Im bardziej oddalimy się od miejskich zabudowań, tym więcej skrzydlatych gatunków dostrzeżemy. Noah Strycker zabiera nas na wyjątkową ornitologiczną wyprawę, która uzmysławia czytelnikom, jak wielu rzeczy o ptakach jeszcze nie wiemy i ilu dotychczas nie podejrzewaliśmy.

Pingwiny boją się ciemności
Autor, na stronach książki wydanej nakładem wydawnictwa Muza, opisuje swoje spotkania z 13 różnymi gatunkami ptaków, gdzie intrygująca historia jest okazją do przekazania czytelnikowi tajników skrzydlatego życia. W przezabawny sposób, przypominający detektywistyczną komedię, odkrywamy np. tajemnicę węchu sępnika różowogłowego. Rzecz tak pozornie błaha okazuje się problemem, z którym walczyły całe pokolenia ornitologów. Na dalekim biegunie południowym, pokrytym śniegiem oraz skutym lodem, dołączamy do grupy pingwinów i towarzyszymy im w ich codziennej wędrówce po pożywienie. Czemu gromadzą się one nad brzegiem i wyczekują pierwszego odważnego, który wskoczy do morskiej toni? Jakie to monstrum kryje się w ciemnościach, że nawet najbardziej głodny pingwin zatrzyma się i poważnie zastanowi przed wejściem do wody? Nie tylko ludzie boją się strachów czyhających w mroku.

Co mamy wspólnego?
Wybrane przez Stryckera gatunki mają pokazać czytelnikowi  nie tylko wyjątkowość ptasiego życia, ale także to, jak wiele mamy z nimi wspólnego. Dozgonna miłość i lojalność? Majestatycznie szybujące nad oceanami albatrosy, które zawsze odnajdują swojego partnera, nawet po roku rozłąki, mają tutaj coś do powiedzenia. Jesteśmy dumni z naszej ludzkiej sztuki i jej osiągnięć? Altanniki, małe wróblowate zamieszkujące tereny Nowej Gwinei i Australii, to mistrzowie swego rzemiosła, czyli budowy altanek. Kolorowe konstrukcje ze specyficznie dobranymi dodatkami służą wabieniu samic, a te odwiedzą tylko najzdolniejszego budowniczego. W erze mediów społecznościowych coraz trudniej spamiętać nam twarze naszych wszystkich znajomych, ale chociaż jest to bardzo rzadka umiejętność w naturze, to dzielimy ją ze srokami. Lustro nie jest dla nich wyzwaniem, a przynajmniej nie większym niż dla całej reszty zwierząt. Ptaki, jak papuga tańcząca w rytmach Backstreet Boys, nauczyły się wielu rzeczy od nas, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się czegoś od nich.

Okładka książki “Rzecz o ptakach”

Pamiętajmy o ptakach
Książka napisana jest przystępnym językiem, autor w zgrabny sposób łączy ze sobą pojęcia ornitologiczne z niejako poetyckimi opisami. Każdy rozdział jest swoistą zamkniętą historią, do której możemy wracać za każdym razem, kiedy potrzebujemy przypomnieć sobie wyjątkowość żyjących daleko od nas ptaków. Podczas lektury nie czuje się żadnego sztucznego wydłużania treści ani nadmiaru trudnych do zrozumienia tematów, czy to ze zwierzęcej socjologii czy anatomii. Na wszelkie nasze wątpliwości oraz pytania odpowiedzi znajdziemy w bogato opisanych przypisach. Noah Strycker zabiera nas w fascynującą przygodę, podczas której z bliska poznajemy tajemnice ptaków, a samą książkę czyta się jak dobrą i pełną zwrotów akcji powieść. W dodatku każdy rozdział rozpoczyna się rysunkiem omawianego w nim bohatera, a to zdecydowanie umila lekturę. Zdecydowanie polecam!

PS. Popularyzacja wiedzy o ptakach jest dzisiaj bardzo ważna. Im więcej o nich wiemy, z tym większym szacunkiem je traktujemy. A w świecie zmieniającego się klimatu potrzebują one naszej uwagi szczególnie. Utrudniona migracja pomiędzy kontynentami, zmienne humory pogody czy lokalnie objawiające się plagi głodu — ptaki same sobie z tym nie poradzą, ale dzięki naszej pomocy mają na to szansę.

Comments are closed.