Rząd wesprze kwotą 150 mln zł zagraniczne OZE. Teoretycznie…


Ministerstwo Energiiprzygotowało projekt rozporządzenia określający ilość energii i maksymalną cenępo jakiej zamierza kupić w przyszłorocznej aukcji energię z odnawialnych źródełenergii zlokalizowanych za granicami Polski. Jednak portal WysokieNapiecie.plzwraca uwagę, że kwota ponad 150 mln zł tylko pozornie ma jakiekolwiek realne znaczenie.

Zgodnie z przygotowanym projektem rozporządzenia w przyszłorocznychaukcjach OZE rząd planuje zakontraktować maksymalnie 365 GWh energiielektrycznej ze źródeł zlokalizowanych poza granicami Polski (i poza nasząwyłączną strefą ekonomiczną na Bałtyku). Przeznaczy na ten cel maksymalnie152,5 mln zł. To daje maksymalną cenę 360 zł/MWh powiększoną o wskaźnikinflacji w kolejnych latach wsparcia.

Co te liczby oznaczają w praktyce? Ministerstwo Energiiplanuje przeprowadzić przyszłoroczne aukcje OZE na wsparcie w piętnastoletnimhoryzoncie czasowym. Gdy udostępniany na aukcji wolumen energii podzielimyprzez taki okres czasu da nam to możliwość wybudowania… np. instalacjispalającej biomasę lub biogaz o mocy 3,5 MW, czy farmy wiatrowej o mocy 7 MW, awięc składającej się z dwóch wiatraków.

Liczby są więc symboliczne, podobnie jak sama możliwośćkontraktowania zagranicznych źródeł OZE w ramach polskiego systemu wsparcia.Rząd nie planuje tego robić, bo chce rozwijać przede wszystkim krajowe źródła.Jednak sama możliwość kontraktowania zagranicznych źródeł OZE ma nam pomóc wakceptacji nowego polskiego systemu wsparcia OZE przez Komisję Europejską.Bruksela naciska bowiem na realizację projektów transgranicznych międzypaństwami UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Więcej informacji na WysokieNapiecie.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here