Rząd wciąż zmienia ustawę o OZE


Ustawa o OZE została przyjęta przez Radę Ministrów 8 kwietnia, ale nadal toczą się nad nią rządowe prace. Wczoraj upłynął termin na zgłaszanie kolejnych poprawek, jeżeli nie wpłynęły – ustawa będzie mogła trafić do Sejmu – informuje Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Kluczowe zmiany, które zostały zaproponowane już po przyjęciu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) przez rząd, to rezygnacja z notyfikacji systemu aukcji OZE i zielonych certyfikatów Komisji Europejskiej. To efekt opinii, jaką wydał w tej sprawie UOKiK I dostosowania się do niej Ministerstwa Gospodarki.

Aby system aukcyjny mógł wejść w życie na podstawie tzw. wyłączeń generalnych (określają, jakie podmioty mogą otrzymywać pomoc bez notyfikacji), konieczne było ograniczenie preferencji dla najmniejszych instalacji OZE. Zamiast dotychczasowego limitu 1 MW, skorzystają z nich tylko instalacje do 500 kW (taki limit przewidują unijne regulacje). Preferencje dotyczą m.in. obowiązku zakupu energii przez sprzedawcę zobowiązanego.

Kiedy aukcje OZE mają wejść w życie zgodnie z nowymi propozycjami rządu i jak długo przyznawana będzie pomoc? – o tym w dalszej części artykułu na stronie Obserwatora Legislacji Energetycznej.

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here