Rząd przyjął projekt ustawy o OZE


Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt, którym na wtorkowym posiedzeniu zajęła się Rada Ministrów, to najnowsza wersja, datowana na 28 marca. W stosunku do poprzedniego projektu wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. zmieniono definicję drewna pełnowartościowego, instalacji OZE (włączono do niej instalację biogazu rolniczego oraz magazynu energii elektrycznej). Zmieniono także zasady ubiegania się o wydanie świadectwa pochodzenia oraz procedurę rozstrzygania aukcji ofert z taką samą ceną sprzedaży energii. Oprócz najniższej ceny liczyła się będzie kolejność zgłoszeń.

 

Prace nad projektem trwały ponad dwa lata, przypomnijmy, że pierwszą wersję ustawy o OZE resort gospodarki zaprezentował w grudniu 2011 roku. Od tego czasu rząd całkowicie zmienił koncepcje dotyczące systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Najnowsze regulacje mają na celu stworzenie nowego systemu wsparcia opartego na systemie aukcyjnym, uproszczenie procedur koncesyjnych, wprowadzenie prosumenckiego wytwarzania energii, a także możliwość produkcji energii z OZE na własne potrzeby.

 

Po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt ustawy zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Parlament, następnie trafi do prezydenta. Ustawa wejdzie w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowy system wsparcia będzie musiał jednak poczekać na rozpatrzenie przez Komisję Europejską i zacznie obowiązywać dopiero po upływie 12 miesięcy od daty wydania pozytywnej decyzji KE zatwierdzającej system wsparcia jako zgodny z przepisami o pomocy publicznej.

Redakcja reo.pl
 

Czytaj także:

MG o proponowanych w projekcie ustawy o OZE regulacjach

Elektrownia wiatrowa, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here