Rząd przyjął projekt noweli ustawy o zwolnieniu z akcyzy dla firm energochłonnych


Zakładyenergochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadalbędą chciały korzystać ze zwolnienia od akcyzy, będą musiały mieć systemyzwiązane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej -zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, przyjęty we wtorekprzez rząd.

 

Projekt, jakinformuje CIR w komunikacie, jest dostosowaniem ustawy o podatku akcyzowym dowymogów unijnych, dotyczących zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych.

 

“Zmianama ścisły związek z zastrzeżeniem Komisji Europejskiej w sprawie szerszego –niż przewidziany w art. 17 dyrektywy 2003/96/WE – stosowania przez Polskęzwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych” – głosi komunikat.

 

Ponowelizacji ustawy tylko zakłady energochłonne, korzystające z węgla opałowegobędą musiały zainstalować systemy ochrony środowiska. Zakłady, które nie majątakich systemów i ich nie wprowadzą – nie będą mogły korzystać ze zwolnienia odakcyzy.

 

Z koleipodmioty, które “nie są zakładami energochłonnymi, a mają systemyprowadzące do osiągania celów ochrony środowiska lub podwyższenia efektywnościenergetycznej – nie będą mogły korzystać ze zwolnień od tego podatku”.

 

“Regulacjata powinna zachęcić zakłady energochłonne do wdrażania systemów prowadzących doosiągania celów środowiskowych lub podwyższenia efektywnościenergetycznej” – czytamy w komunikacie CIR.

 

Znowelizowanaustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

 

 

PAP

Fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here