Rząd ma zająć się we wtorek "trójpakiem"… ale tylko "małym"


Rada ministrów ma zająć się we wtorek tzw. małym trójpakiem – przewiduje plan ostatniego w pierwszym kwartale posiedzenia rządu. Ministrowie mają przyjąć stanowisko – do tego poselskiego projektu – na które już trzy tygodnie czeka sejmowa komisja gospodarki.

Potwierdza się tym samym scenariusz dla “małego trójpaku”, zapowiedziany w ubiegłym tygodniu przez wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, który przewidywał że rząd “pewnie” zajmie sie tym dokumentem.

Na stanowisko rządu czeka sejmowa komisja gospodarki. Na początku marca sejmowa podkomisja dokończyła prace nad poprawkami do „małego trójpaku energetycznego”, jednak 7 marca sejmowa komisja gospodarki, mimo zapowiedzi, nie zajęła się dokumentem, gdyż uznano że potrzebne jest stanowisko rządu do tego poselskiego projektu.

Rząd nie zajmie się – przynajmniej tak wynika z planu posiedzenia – tzw. dużym trójpakiem. Jeśli faktycznie tak się stanie, nie spełni się wielokrotnie powtarzana deklaracja o przekazaniu tego rządowego pakietu trzech ustaw do Sejmu w pierwszym kwartale.

W ubiegły czwartek Tomczykiewicz informował, że dokument czeka na “uzgodnienia polityczne na najwyższym szczeblu”, a potem MG chce jak najszybciej się nim zająć. Z jego słów i informacji z MG, wynika że chodzi o dostosowanie “dużego trójpaku” do obecnej sytuacji na rynku energii i otoczenia makro.

Resort ma m.in. zweryfikować tzw. współczynniki korekcyjne decydujące o wysokości wsparcia poszczególnych technologii OZE wobec tych przedstawionych w październiku 2012 roku.

W ówczesnym projekcie, bazującym na parametrach technologicznych i ekonomicznych z I kw 2012 roku, MG zakładało m.in. IRR na poziomie 12 proc. dla większości technologii, a stopę kredytu na 8 proc.

– Po przegłosowaniu przez Sejm “małego trójpaku” zintensyfikujemy prace nad “dużym” – zadeklarował w ubiegły czwartek wiceminister.

 

Marcin Zaremba

Przedstawiciele resortu gospodarki wielokrotnie zapowiadali, że tzw. trójpak energetycznytrafi do Sejmuw pierwszym kwartale br., fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here