RWE uruchomiło największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech


Instalacja o mocy 16 MW zasili energią odnawialną nawet 4 000 gospodarstw domowych. Inwestycja umożliwi redukcję emisji CO2 o 24 000 ton.

RWE uruchomiło największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Instalacja o mocy 16 MW zlokalizowana jest ok. 2 km od miasta Visonta położonego na północny wschód od Budapesztu. Konstrukcja składa się z 72 480 modułów solarnych o mocy nominalnej 255 W każdy. Ocenia się, że w kraju tak słonecznym jak Węgry elektrownia może zaopatrywać w energię odnawialną około 4 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to obniżyć krajową emisję CO2 o 24 000 ton.

Elektrownia jest również doskonałym przykładem inwestycji zrealizowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – zbudowano ją na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadu, który po 20 latach udało się umiejętnie zagospodarować.

– Nowo powstała elektrownia fotowoltaiczna jest największym tego typu obiektem na Węgrzech oraz jednym z największych należących do RWE. Dysponując mocą 16 MW nie tylko zapewni redukuję emisji CO2 na poziomie 24 tys. ton i będzie miała istotny wpływ na ochronę klimatu, ale także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Węgry są ważnym rynkiem dla RWE – powiedział Peter Terium, prezes Zarządu RWE AG.

Pod koniec 2014 r. moc zainstalowana ogniw słonecznych na Węgrzech wynosiła około 80 MW. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii brutto był w tym czasie na poziomie 6,8 proc. Do końca 2020 r. ma on wzrosnąć przynajmniej do 10,9 proc.

RWE

Elektrownia słoneczna RWE, fot. RWE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here