RWE oddała FW o mocy 45 MW w Nowym Stawie, ma już łącznie 197 MW w wietrze w Polsce

Należąca do grupy RWE spółka RWE Renewables oddała ostatecznie farmę wiatrową w Nowym Stawie o mocy 45 MW – poinformowała firma. Tym samym RWE osiągnęła w Polsce 197 MW w wietrze.

– Budowa farmy wiatrowej w Nowym Stawie trwała od maja 2012 r. do sierpnia 2013 r., a koszt tej inwestycji przekroczył 60 mln euro – podała RWE.

Park wiatrowy w Nowym Stawie składa się z 22 turbin REpower MM92 o mocy 2,05 MW każda. Wysokość masztu EW wynosi 100 m, a średnica wirnika to 92,5 m.

Łączna moc FW wynosi 45,1 MW, a turbiny w Nowym Stawie są w stanie wyprodukować ponad 100 tys. megawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co pozwala zasilić ponad 50 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

W kwietniu RWE informowała o zakończeniu pierwszego etapu tej inwestycji z 19 turbinami o mocy ok. 39 MW. W ciągu ostatnich miesięcy ‘doszły’ natomiast 3 nowe turbiny.

RWE podkreśla, że w ramach tej inwestycji zmodernizowano istniejące drogi gminne oraz infrastrukturę melioracyjną a także przebudowano około 4 km drogi powiatowej.

Po oddaniu FW w Nowym Stawie RWE osiągnęła w Polsce 197 MW w wietrze, a dotychczasowe nakłady, tylko na energetykę wiatrową, przekroczyły już 1,4 mld złotych.

RWE Renewables Polska jest więc operatorem sześciu farm wiatrowych w Polsce: w Suwałkach o mocy 41,4 MW, w Tychowie (34,5 MW), w Pieckach (32MW), w Krzęcinie (14 MW), w Taciewie (30 MW) oraz w Nowym Stawie (45,1 MW).

Formalnie wciąż aktualny jest plan przewidujący osiągnięcie 300 MW łącznej mocy zainstalowanej w wietrze i wydatkowanie jeszcze dalszych 600 mln złotych, jednak prawdopodobnie inwestycje przesuną się w czasie.

– Na razie nie weryfikujemy naszych planów, ale mogą podlegać zmianom – podało biuro prasowe RWE.

Wcześniej, w połowie maja na kongresie wnp, członek zarządu RWE Renewables Polska, Robert Macias, informował, że osiągnięcie do końca 2015 roku zakładanego na 300 MW celu RWE dla OZE w Polsce może być trudne realizacji z powodu “otoczenia prawnego”. Zastrzegł też wtedy, że RWE nie planuje sprzedaży swoich farm wiatrowych w Polsce gdyż jest długoterminowym inwestorem.

Nie było jednak wtedy najnowszej propozycji systemu wsparcia dla OZE…

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here