Ruszyły konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju


W środę rozpoczęły się konsultacje Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju. Ma ona spowodować rozwój polskiej gospodarki główniez wykorzystaniem innowacyjności – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

W środę ruszyły pierwsze z dwunastu zaplanowanych w całejPolsce konferencji konsultacyjnych dotyczących projektu Strategii.Przedstawiciele władz resortu rozwoju w ich trakcie będą rozmawiać oproponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju Polski. Każde ze spotkań będziepoświęcone innemu aspektowi zapisanemu w projekcie.

 

“Rozpoczynamy konsultacje tego dokumentu po to, żebynie był on dokumentem hipotetycznym, czy teoretycznym. To, co jest takimznakiem firmowym naszej strategii rozwoju, to jej głębokie zakorzenienie wrzeczywistości gospodarczej” – powiedział w środę na konferencji prasowejwicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

W jego ocenie podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jestnowoczesny rozwój gospodarki, oparty na cyfryzacji. Według niego najbardziejistotne jest wyrwanie się z gospodarki peryferyjnej, co będzie możliwe dziękiwzrostowi gospodarczemu w innowacyjnych sektorach. Szczególne znaczenie będziemiał “komponent informatyczny we wszystkich możliwych kryteriach doborubranż i wsparcia gospodarczego”.

 

Morawiecki wyjaśnił, że strategia ma zagwarantowaćprzedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą”paletę regulacji”, czy ustaw służących ich działalności.

 

“Ta strategia to jest zarówno solidarność społeczna, toco chcemy kultywować i wzmacniać, ale też jest to strategia na rzecz wolnościgospodarczej. To nie jest strategia etatyzmu, to nie jest strategia powrotu dojakiś absurdalnych idei, które niektórzy nam zarzucają. To jest strategia wolnościgospodarczej” – powiedział wicepremier.

 

“Nie wiemy, co będzie za dwa lata. Dobry biznesmen,przedsiębiorca zawsze ma nie tylko plany awaryjne, ale ma również specjalnedodatkowe scenariusze,. Tak samo i my chcemy, żeby te scenariusze były zawartew immanentnej elastyczności, plastyczności tej strategii na rzeczodpowiedzialnego rozwoju żeby różne branże mogły się rozwijać” – zaznaczyłMorawiecki.

 

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński,przekazał, że strategia stawia na politykę rozwojową bardzo silnie proaktywną,opartą na innowacjach i na rodzimym przemyśle. Dodał, że efekty tej politykibędą widoczne za rok, półtora.

 

“Mamy spowolnienie gospodarcze (…) końcówka zeszłegoroku to był bardzo silny finisz (…). W tym roku inwestycje się zatrzymały, boinwestycje z nowej perspektywy są silnie opóźnione. Większość ma opóźnienierzędu roku, a w przypadku np. kolei opóźnienie jest 2-letnie” –powiedział. Przypomniał, że pod koniec 2015 roku resort przygotował planzwiększenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania funduszy unijnych nalata 2014-2020. “Pierwsze efekty tego planu już zaczynamy widzieć.Znacząco przyspieszyło kontraktowanie środków unijnych. W ślad za tym, zacznieto czuć gospodarka już pod koniec III kwartału” – dodał wiceminister.

 

Resort rozwoju chce, aby w konsultacjach dotyczącychStrategii wzięło udział jak najwięcej osób, dlatego zaprasza samorządowców,naukowców, przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane do dyskusji. Harmonogramspotkań jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa.

Czytaj także:

Rząd przedstawił kierunki rozwoju energetyki

Prof. Popczyk o planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

 

Prace nad Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, będącegobazą Strategii, rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym br. Planzostał przyjęty przez rząd, a następnie ruszyły – prowadzone wspólnie z innymiresortami – prace nad uszczegółowieniem dokumentu. W konsekwencji, w lipcupowstał projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaś w sierpniu iwrześniu dokument będą prowadzone szerokie konsultacje społeczne. Wpaździerniku finalna wersja dokumentu zostanie przedłożona Radzie Ministrów.

 

 

PAP

fot. MR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here