Rozwój energetyki odnawialnej potrzebny jest nam wszystkim


Polska potrzebuje stabilnego i przewidywalnego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej, bo pobudzi to rozwój gospodarczy kraju i zapewni bezpieczeństwo energetyczne – mówili członkowie Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii 7 listopada w Radiu dla Ciebie.

Krytykując forsowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o OZE członkowie Rady zwracali m.in. uwagę na sposób tworzenia prawa, które ma zapewnić rozwój energetyki odnawialnej. W grudniu 2011 roku resort gospodarki przedstawił projekt, które jednogłośnie został przez branżę OZE skrytykowany.

– Wiceminister Mieczysław Kasprzak na początku tego roku, podczas konsultacji społecznych powiedział, żebyśmy nie przywiązywali się do grudniowego projektu ustawy o OZE, ponieważ jest to jedynie włożenie kija w mrowisko, żeby przekonać się, jak zareaguje środowisko związane z OZE. Zareagowaliśmy oczywiście negatywnie, bo tamten projekt nie nadawał się do niczego, nawet do konsultacji, czego dowodem jest ponad tysiąc stron uwag do projektu, który miał stron ok. 150. W lipcu ukazała się kolejna wersja projektu – w stosunku do grudniowego – zdecydowanie lepsza, ale wciąż zła. Następnie w październiku – w odstępstwie ok. tygodnia – resort gospodarki przedstawił kolejne dwa projekty, w istotnym stopniu uwzględniające część uwag zgłaszanych przez środowisko OZE, ale niezmieniające meritum sprawy, tzn. nielikwidujące wad, jakie wszystkie te projekty zawierały odnośnie do konstrukcji filozofii systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej – mówił Tomasz Podgajniak, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

To, czego domaga się PRK OZE, to stabilny i przewidywalny system wsparcia, który będzie wspierał rozwój technologii i produkcji w Polsce.

– Każdy system wsparcia powinien wspierać rozwój jakiejś technologii, a nie powinien być celem samym w sobie, i w pewnym momencie powinien wygasać. Ale potrzebny jest tzw. trigger effect, pewnego rodzaju zachęta, która spowoduje, że inwestor czy odbiorca końcowy tej energii zainwestuje w to pieniądze, które potem do niego wrócą – mówił Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

– Przewidywalny rynek, zarysowany w prawie, zachęci producentów, również tych wielkich, jak GE czy Siemens, do otwierania w Polsce swoich zakładów. Dziś rozwoju rynku nie da się przewidzieć – dodał Tomasz Podgajniak.

Członkowie PRK OZE podkreślali, że rozwój energetyki odnawialnej leży w interesie nas wszystkich – dzięki wykorzystaniu zasobów, których się nie importuje, zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, powstają też nowe miejsca pracy. Szczególnie istotny w tej kwestii będzie rozwój fotowoltaiki.

– Dobrym przykładem mogą być Niemcy, gdzie w sektorze PV w 2011 roku było 60 tys. miejsc pracy i 10 mld euro obrotu – to poważny sektor przemysłu – mówił dr Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

 

Redakcja reo.pl

Członkowie PRK OZE byli goścmi Radia dla Ciebie, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here