Rośnie europejskie zużycie pelletu


Po raz kolejny w Londynie odbył się zjazd producentów biomasy. Przedstawiciele branży z całej Europy rozmawiali w stolicy Wielkiej Brytanii o przyszłości pelletu drzewnego i ciągle zwiększającym się udziale alternatywnych źródeł energii w przemyśle energetycznym i grzewczym.

Europejski rynek pelletu drzewnego w 2013 roku pochłonął 19 milionów ton tego ekologicznego surowca w sektorach grzewczym i energetycznym, przy czym oba sektory wykazują wyraźne tendencje wzrostowe. Jest to wyraźna przewaga Europy nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, gdzie produkcja pelletu, choć wciąż wzrasta, to w 2013 roku wyniosła odpowiednio 4,5 i 3,2 milionów ton. Do największych unijnych producentów tego surowca zaliczyć można obecnie Niemcy, Szwecję, Łotwę i Portugalię. Najwięcej zaś pelletu odbierają Wielka Brytania, Dania, Niemcy i Włochy.

Zapotrzebowanie na paliwo z biomasy ma w 2014 roku osiągnąć rekordowy poziom we Francji i Wielkiej Brytanii. Richard Smith z Verdo na corocznej konferencji handlu biomasą w Londynie zwrócił uwagę na ogromny potencjał brytyjskiego rynku paliw ekologicznych. Według szacunków około milion gospodarstw domowych w rolniczych regionach Wysp mogłoby zdecydować się w najbliższej przyszłości na ogrzewanie pelletem. Francuzi również stawiają na ekologiczne rozwiązania. Eric Vial z Propellet France poinformował, że zużycie pelletu na rynku francuskim wyprzedziło produkcję tego surowca, w związku z czym konieczne będzie wspomaganie rynku importem. Podobna sytuacja ma miejsce we Włoszech, gdzie w ubiegłym roku zużyto 3,29 milionów ton pelletu, z czego jedynie 20 procent wyprodukowano w kraju.

Zwrot ku alternatywnym źródłom energii, jaki możemy zaobserwować wśród największych europejskich gospodarek, wynika nie tylko z ekologicznych walorów pelletu, ale również z ekonomicznej i społecznej opłacalności wykorzystania biomasy w przemyśle energetycznym i grzewczym – komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Zarządu firmy Stelmet, jednego z największych producentów pelletu w Polsce.

Przy tak wielkim zainteresowaniu zachodnich gospodarek biomasą, nie dziwią przewidywania, że europejskie zużycie pelletu drzewnego osiągnie 28 milionów pod koniec roku 2015 i wciąż będzie rosło. Szacuje się, że do końca 2020 roku rynek energetyczny w Unii pochłonie aż 42 miliony ton tego surowca.

 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here