Rok 2012 wyjątkowo dobry dla sektora offshore

fot. pxhere.com

W 2012 roku w Europie zainstalowano i podłączono do sieci 293 morskie elektrownie wiatrowe – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA). W sumie w Europie w 55 farmach typu offshore zainstalowanych jest łącznie ponad 1600 turbin wiatrowych.

Jak informuje EWEA, łączna moc zainstalowanych w 2012 roku morskich elektrowni wiatrowych wyniosła 1165 MW, co stanowi 33-procentowy wzrost w stosunku do mocy zainstalowanej w 2011 roku (874 MW). Łączna moc wszystkich działających w Europie morskich elektrowni to 4995 MW, przy czym liderem w tym sektorze pozostaje Wielka Brytania (60 proc. łącznej mocy), na kolejnych miejscach plasują się: Dania (18 proc.)., Belgia (8 proc.) i Niemcy (6 proc.).

Zdaniem Justina Wilkesa, dyrektora politycznego EWEA, morska energetyka wiatrowa szybko się rozwija, jednak duży przyrost mocy w tym sektorze nie zmienia faktu, że branżę dotykają niestabilność polityczna i regulacyjna czy kryzys gospodarczy.

– Europa jest liderem w energetyce wiatrowej typu offshore i mogłaby tworzyć więcej nowych miejsc pracy, gdyby rządy dawały inwestorom pewniejsze wsparcie i rozwiązały problemy z przyłączeniem do sieci – mówi Justin Wilkes.

Turbiny zainstalowane w 2012 to inwestycje w wysokości ok. 4 mld euro. Kolejne lata również zapowiadają się dobrze dla tego sektora. W latach 2013-2014 zrealizowanych ma zostać 14 projektów offshore, które zwiększą łączną moc zainstalowaną w morskich elektrownia wiatrowych o kolejne 3300 MW.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here