Robert Biedroń: Słupsk ma potencjał, by zostać zagłębiem zielonej energii


Z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska, rozmawiamy o planach zrównoważonego rozwoju miasta i promocji odnawialnych źródeł energii.

reo.pl: W jednym z wywiadów powiedział pan, że Słupsk ma zostać krzemową doliną energetyki odnawialnej. Skąd pomysł, by OZE stały się motorem napędowym dla miasta?

Robert Biedroń: Mamy w Słupsku wiele elementów, które mogą się złożyć na sukces tego miejsca jako zagłębia zielonej energii. Mamy bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki odnawialnej, szczególnie wiatrowej i dla małych instalacji wodnych. Ponadto w Słupsku jest strefa ekonomiczna będąca zapleczem dla rozwoju przedsiębiorczości, również w tej dziedzinie. Mieszkańcy mają możliwość kształcić się w dziedzinie OZE – w dwóch miejscowych uczelniach wyższych są kierunki z nimi związane, podobnie – w wybranych technikach są klasy kształcące w dziedzinie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Słupsk należy też do sieci Energie Cities i do Porozumienia Burmistrzów, będziemy wzmacniać naszą aktywność w tych stowarzyszeniach. Widać więc wyraźnie, że jest potencjał rozwoju na tym polu. Trzeba je teraz bardziej efektywnie zagospodarować, aby sektor ten z w pełni rozkwitł.

reo.pl: Jakie konkretne działania związane z promocją energetyki odnawialnej i zrównoważonym rozwojem miasto podejmuje?

R.B.: Takich konkretów jest wiele. Najbliższe działania to organizowane 24 lutego Forum Zielonej Energii, na które zapraszamy m.in. jednostki samorządowe i przedsiębiorców, którzy będą mieli nieodpłatnie udostępnione miejsce, żeby zaprezentować swoją działalność. Chcemy, aby przedsiębiorcy się poznali i być może rozpoczęli współpracę. Chcemy także, aby progresywne instytucje ze Słupska mogły uzyskać na forum praktyczne informacje, jak obniżyć rachunki za energię i korzystać z odnawialnych źródeł. Forum ma pomóc zdobyć praktyczną wiedzę, np. dotyczącą tego, jak pozyskać finansowanie. Możliwe, że utworzymy klaster energetyczny

reo.pl: Jakie jest nastawienie mieszkańców Słupska i okolic do kwestii związanych z „zielonym” rozwojem miasta?

R.B.: Temat energetyki odnawialnej wzbudza ogromne zainteresowanie. Pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji Beata Maciejewska dostaje mnóstwo zapytań związanych np. z tym, w jaki sposób rozwijać lokalnie OZE, czy od przedsiębiorców chcących współpracować. Kwestie zielonego rozwoju mają duże poparcie wśród mieszkańców Słupska i okolic. Ludzie chcą zmian w kierunki zrównoważonego rozwoju i otwarcie o tym mówią. Podczas debat wskazują na przykład, że w strategii miasta powinniśmy uwzględniać wskaźniki z tym związane.

reo.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Redakcja reo.pl

fot. Robert Biedroń, (fot. Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here