📻 REO TOP 15: Najpopularniejsze teksty w ubiegłym „szczytowym” tygodniu

3-10 grudnia 2018

 

1. MIEJSCE
CZARNA OWCA SZCZYTU. PLUS CZTERY PORAŻKI W BONUSIE – Grzegorz Markiewicz – ENERGIA SPOŁECZNA PILNIE POTRZEBNA

Polski rząd jest gospodarzem szczytu klimatycznego COP24, którego celem jest wypracowanie ratunku dla całej planety. Paradoks, bo Polska to kraj, który 80% całej energii wytwarza z węgla. Na dwa dni przed rozpoczęciem szczytu w Katowicach minister energii oświadczył, że do 2030 roku Polska zezłomuje wszystkie wiatraki obecnych elektrowni wiatrowych wybudowanych przez prywatnych inwestorów. W 2016 roku ten sam rząd poprzez wprowadzenie kuriozalnej ustawy antywiatrakowej uniemożliwił powstawanie nowych elektrowni wiatrowych na 99% powierzchni kraju.

📻 Ratunek dla Planety Ziemia praktycznie już w rękach najmłodszych pokoleń. Że co można powiedzieć o starszych? Że-na-da!

 

2. MIEJSCE
MOSTING, CZYLI EMOCJONALNE ZABÓJSTWO – Damian Maliszewski – O TYM SIĘ NIE MÓWI

MOSTING, czyli okrutny sposób kończenia związków. Polega na porzucaniu partnera bez konkretnego wyjaśnienia z jednoczesnym nagłym zerwaniem kontaktu. Moster nie odpowiadania na SMS-y, telefony, listy. Znika tak, jakby nigdy nie istniał w życiu porzuconej osoby. Myślę, że nie trzeba podkreślać, iż ludzie w ten sposób porzuceni wygrzebują się z takich historii latami.

📻 MOSTING: Zerwanie bez wyjaśnienia, czyli emocjonalne zabójstwo

 

3. MIEJSCE
W ZASIĘGU RĘKI: APLIKACJE ZMIENIAJĄCE ŚWIAT NA LEPSZE – Maciej Olbrych –APLIKATOR

Za pośrednictwem smartfona mamy natychmiastowy dostęp do całej wiedzy wszechświata. Dlaczego jednak ta sama ludzkość, która zaszyfrowała zettabajty danych w chmurze, zdecydowała, że główną funkcjonalnością urządzenia, o nieobjętej rozumem sile, będzie przesyłanie filmików ze śmiesznymi kotami? Takiej postawie mówimy stanowczo nie! Oto subiektywna lista pięciu aplikacji, które zmieniają sposób, w jaki patrzymy na nasza planetę. Musisz je mieć!

📻 W ZASIĘGU RĘKI: Aplikacje zmieniające świat na lepsze

 

4. MIEJSCE
LEX SEX: AFERA ŚWIATOWA PRZEŚWITUJĄCEJ SUKIENKI – Artur Kulikowski – MITY EGIPTU

Sukienka. Zwykły kawałek materiału. Fakt, była trochę przezroczysta. Na tego typu stój w Europie, czy USA nikt nie zwróciłby większej uwagi, ale nie w Egipcie. Ów prześwitujący materiał miała na sobie bardzo popularna aktorka podczas zakończenia ważnego Festiwalu Filmowego w Kairze. Stanęła na „ściance”, a fotopstryki zrobili jej zdjęcia… Klasyka i nic nadzwyczajnego. W zachodniej cywilizacji oczywiście tak. W kraju muzułmańskim – nigdy.

📻 LEX SEX: Afera (światowa!) prześwitującej sukienki

 

5. MIEJSCE
15-LATKA PROTESTUJE W IMIENIU MILIARDÓW LUDZI – Marcin Popkiewicz – WALKA O KLIMAT

Jak niby mam czuć się bezpiecznie, kiedy wiem, że stoimy w obliczu największego kryzysu w historii ludzkości? Kiedy wiem, że jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, to wkrótce może być za późno… Pierwszy raz, gdy usłyszałam o globalnym ociepleniu, pomyślałam – to nie może być prawda. Niemożliwe by istniało coś, co zagrozi fundamentom naszej egzystencji. Przecież gdyby tak było, nie rozmawialibyśmy o niczym innym.

📻 15-latka protestuje w imieniu miliardów ludzi

 

6. MIEJSCE
KTO PRZYGARNĄŁ 200 MILIARDÓW Z VAT? – Piotr Wójcik – ŚWIAT IDEI. I PRAKTYKI

Ruszyły prace sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. I w przeciwieństwie do innych tego typu komisji akurat ta może mieć sens. Po pierwsze, skala nadużyć jest tak gigantyczna, że według niektórych szacunków w sumie mogliśmy stracić równowartość rocznego budżetu państwa. Po drugie, akurat w tej sprawie bardzo istotny był przebieg procesu legislacyjnego, czyli praca parlamentów ubiegłych kadencji.

📻 REO KASA: Kto przygarnął 200 miliardów z VAT?!

 

7. MIEJSCE
MÓWISZ O POKOJU. W CYBER-STANACH TYMCZASEM… – Magda Gacyk – OPOWIEŚCI Z KRZEMOWEJ DOLINY

Dolina Krzemowa od lat stara trzymać się z dala od przemysłu wojennego. Techno korporacjom i startupom oficjalnie przyświeca – powtarzane ad nauseam – hasło zmiany świata na lepsze. Jednocześnie nikt tu nie ma złudzeń, że każda, nawet najbardziej pacyfistyczna w założeniu technologia, może zostać zmodyfikowana i użyta w celach bitewnych.

Mówisz o pokoju. W CYBER-STANACH tymczasem…

 

8. MIEJSCE
JAK NIE ZBZIKOWAĆ ZE ŚWIADOMOŚCIĄ, ŻE NASZA DROGA NIE WIEDZIE OD KATASTROFY? – Agnieszka Grądek – PSYCHOLOGIA XXI WIEKU

Nikt nie lubi słuchać o zbliżającej się tragedii, co pokazuje choćby przykład Troi i Kasandry. Kiedy można zachować chociaż iluzję dotychczasowego życia, bronimy się przed świadomością jego końca tak długo, jak tylko się da. Wiąże się ona z koniecznością zmiany i rezygnacją ze swojego komfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. O kurczących się zasobach wody zapominamy, kiedy chcemy wziąć kąpiel, ale też dlatego, żeby móc spokojnie spać i nie konfrontować się z własną bezradnością.

📻 Jak nie zbzikować ze świadomością, że nasza droga nie wiedzie OD katastrofy?


9. MIEJSCE
BYĆ WIEŚNIAKIEM: SUPER ZMIANA! – Monika Kilian – DZIKOŚĆ W SERCU

W starym poniemieckim domu mróz na szybach malował przecudnej urody kwiaty. Spałam w czapce i grubych wełnianych skarpetach mimo grubaśnej pierzyny, bo temperatura w pokoju spadała do 10 stopni C. Po chałupie często hulał wiatr, który czasem potrafił zawyć, zaskowyczeć. Całe zimowe życie toczyło się wokół walki o ogień i garnek gorącego pożywienia. Jakże odmienny rytm i styl życia niż w mieście, tym bardziej, że były to czasy bez komputerów, telefonów komórkowych, a w tamtym rejonie nawet stacjonarnych – jedynym łącznikiem ze światem był telefon u sołtysa…

📻 BYĆ WIEŚNIAKIEM: Super zmiana!

 

10. MIEJSCE
MOTO-REWOLUCJA. OSTRZEŻENIE DLA KIERUJĄCYCH: POBUDZA WYOBRAŹNIĘ! – Artur Włodarski – ELEKTROCHODEM

Artur Włodarski: Firma Airbus, która jest największym na świecie producentem śmigłowców i drugim samolotów, zapowiedziała, że pokaże produkcyjny egzemplarz swojego latającego auta.
Paweł Sito: Jak taki pojazd będzie wyglądał?
Generalnie są dwie koncepcje. Pierwsza to samochód z funkcją latania, czyli wyjeżdżamy z garażu i jedziemy lub rozkładamy skrzydła i lecimy. Druga – pojazd nie jeździ, tylko jest takim wielkim dronem mieszczącym jedną lub dwie osoby.

📻 MOTO-REWOLUCJA. Ostrzeżenie dla kierujących: pobudza wyobraźnię!

 

11. MIEJSCE
KARTKA Z KALENDARZA. CZY NAPRAWDĘ ŻYCIE MUSI STRACIĆ 12 TYSIĘCY OSÓB, BY WŁADZE ZAREAGOWAŁY? – Hubert Bułgajewski – INICJATYWA PRO

Wszystko zaczęło się wieczorem 4 grudnia 1952 roku. W Londynie było bardzo zimno (nie była to typowa angielska pogoda, kiedy to wieje, pada i jest po prostu nieprzyjemnie), ludzie więc ogrzewali się przy rozpalonych kominkach. Ciepło i prąd mieszkańcom dawały też trzy elektrownie opalane węglem, pracujące pełną parą. Do tego węgiel, którym palili londyńczycy, był niskiej jakości, więc emitował dużo pyłów. Jednak to nie tylko samo spalanie węgla doprowadziło do śmierci 12 tysięcy osób.

📻 KARTKA Z KALENDARZA: Czy naprawdę życie musi stracić 12 tysięcy osób, by władze zadziałały?


12. MIEJSCE
SZCZYT WSZYSTKIEGO. ZŁEGO (POLSKI WKŁAD) – Zuzanna Dąbrowska – DOBRA ENERGIA

To nieprawda, że COP24 jest totalną kompromitacją. Jeden, cząstkowy cel tego wydarzenia został jednak zrealizowany. Ścisłe centrum miasta, wokół słynnego Spodka i pomnika Powstańców Śląskich ma czystsze powietrze. Zamknięte są bowiem dla służbowych i prywatnych samochodów wszystkie ulice w tym rejonie i sam plac generała Jerzego Ziętka.

SZCZYT WSZYSTKIEGO. ZŁEGO (polski wkład)

 

13. MIEJSCE
POPKIEWICZ DO SITO: JEŚLI PATRIOTYZM TO NIE BLAGA: TYLKO JEDEN RODZAJ ENERGII GWARANTUJE ZOSTANIE KASY W POLSCE – Paweł Sito & Marcin Popkiewicz – REOZMOWA

Marcin Popkiewicz: Ludzie uświadomili sobie, ile nas kosztuje polskie górnictwo, że to nie jest żaden czarny skarb, tylko coraz bardziej polska klątwa i kilof u szyi, kosztujący nas z 10 miliardów rocznie, i to nie licząc kosztów zewnętrznych. Ludzie pytają, czemu podatnik ma wspierać coś, co nie jest perspektywiczne, jest nieefektywne, generuje też ujemny przyczynek do wzrostu PKB, czemu górnicy mają mieć czternastki płacone przez ludzi, którzy na oczy trzynastki nie widzieli. Wkładane w utrzymywanie górnictwa pieniądze skądś się wzięły – zostały wyciągnięte z bardziej produktywnych sektorów gospodarki.

📻 POPKIEWICZ DO SITO: Jeśli patriotyzm to nie blaga: Tylko jeden rodzaj energii gwarantuje zostanie kasy w Polsce!


14. MIEJSCE
JEST PROPOZYCJA WŁADZ NA TEMAT SMOGU! ZAJMIJCIE SIĘ TYM WY – Zuzanna Dąbrowska – DOBRA ENERGIA 

Czy można sobie wyobrazić, że wymieni natychmiast wszystkie piece w gospodarstwach domowych? Można. Podobno nawet są na to pieniądze w budżecie jednej z państwowych spółek, znana jest najlepsza technologia i cała operacja logistycznie jest możliwa. Dlaczego więc się to nie dzieje?

📻 Jest propozycja władz na temat smogu! Zajmijcie się tym wy…

15. MIEJSCE
ZAPROSZENIE NA OBIAD. W GRUDNIU, PO POŁUDNIU. W 2038 ROKU – Agata Skrzypczyk – ZACHODNI WIATR

Zapnijmy pasy, wyrzućmy stare książki kucharskie i przygotujmy się na zupełnie nowe produkty w lodówkach. Być może z czasem znajdzie się tam koktajl z alg morskich, burger z laboratorium lub pizza z drukarki 3D. Kto powiedział, że nasze spektrum żywieniowe musi się ograniczać do tych samych potraw dyktowanych niedzielną obiadową tradycję? Czemu, przy tak szybkim tempie rozwoju technologii, nie zmienić również nawyków i nie wprowadzić smaków, potraw i tekstur na miarę XXI wieku?

📻 ZAPROSZENIE NA OBIAD: W grudniu, po południu. W 2038 roku