📻 REO NEWS: Pożegnanie z plastikiem. Unia zakazuje przedmiotów jednorazowego użytku

Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% śmieci w morzach i oceanach

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Paweł Sito.

 


  • Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku zostaną od 2021 roku wyeliminowane z europejskiego rynku.
  • Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% wszystkich śmieci w morzach i oceanach.
  • Producenci sieci rybackich z tworzyw sztucznych będą zobowiązani do partycypowania w recyklingu.Parlament Europejski chce zatrzymać trafiający do oceanów strumień odpadów plastikowych. Przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerzyki, słomki, patyki do balonów, patyczki do uszu itp. zostaną od 2021 r
oku wyeliminowane z europejskiego rynku. Czy w ślady ekologicznej Europy pójdzie reszta świata? Zapewne – na razie – nie.

Sprawozdanie o możliwościach redukcji plastiku, przygotowane przez belgijską europosłankę Frédérique Ries (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE), zostało przyjęte 571 głosami, do 53 przeciwnych przy 34 wstrzymujących się. Parlament jest gotowy do negocjacji z Radą UE, jak tylko państwa członkowskie przyjmą wspólne stanowisko w tej sprawie.

Do listy produktów zakazanych na rynku europejskim od 2021 roku posłowie z parlamentarnej komisji ochrony środowiska dodali produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak cienkie torby czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.

Zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki powinno być ograniczone przez państwa członkowskie o co najmniej 25% do 2025 roku. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Państwa członkowskie mają opracować krajowe plany promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku, a także do ponownego użycia i recyklingu.

Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku.

Posłowie uznali też, że mechanizmy ograniczania powinny objąć także odpady pozostające po produktach tytoniowych, zwłaszcza filtry papierosowe zawierające plastik. Mają one być zredukowane o 50% do 2025 roku i o 80% do 2030 roku. Państwa członkowskie mają doprowadzić do partycypowania przez firmy tytoniowe w kosztach zbiórki odpadów po ich produktach, włącznie z kosztami transportu, utylizacji oraz zbierania śmieci.

Państwa członkowskie mają także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych (chodzi głównie o sieci rybackie z tworzyw sztucznych) w ciągu roku, w celu recyklingu co najmniej 15% z nich do 2025 roku. Narzędzia połowowe stanowią 27% procent odpadów znajdowanych na europejskich plażach, stanowią także ponad 70% masy oceanicznych wysp śmieci. Producenci narzędzi połowowych będą zobowiązani do partycypowania w osiągnięciu celu recyklingowego.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej ponad 80% zanieczyszczeń znajdujących się w morzach i oceanach to plastik.

Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% wszystkich śmieci pływających w wodach. Z powodu bardzo powolnego procesu rozkładu plastik akumuluje się w morzach, oceanach oraz na plażach całego świata. Plastikowe odpady znajdowane są w organizmach zwierząt morskich, takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących element ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Parlament Europejski przyznał, że tworzywa sztuczne są wygodnym, elastycznym, użytecznym i ekonomicznie wartościowym materiałem, ale muszą być lepiej wykorzystywane, ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Do zysków wynikających z wykorzystywania tworzyw sztucznych trzeba doliczyć koszty sprzątania i straty dla turystyki, rybołówstwa i żeglugi.

Europarlamentarzyści chcą by Europa stała się wzorem dla innych krajów, które odpowiadają za zanieczyszczenia oceanów. Kraje Kontynentu Europejskiego są producentami niewielkiej części śmieci trafiających do mórz. 95 proc. odpadów w morzach i oceanach wpływa do nich z rzek znajdujących się w rozwijających się krajach trzeciego świata.

Najwięcej śmieci niesie w swoich wodach Jangcy, płynąca przez Chiny i uchodząca do Morza Wschodniochińskiego. Po Jangcy są afrykańskie Nil i Niger oraz azjatyckie: Indus, Ganges, Amur, Hai He, Huang He (Żółta Rzeka), Rzeka Perłowa i Mekong.

Odpady plastikowe trafiające do oceanów tworzą wielkie wyspy śmieci krążące już w kilku rejonach świata. Największa z nich – wielka pacyficzna wyspa śmieci ma obecnie 1,6 mln km kw. W 99,9 proc. składa się z tworzyw sztucznych.

Źródło: Parlament EuropejskiREO POLECA

📻 REO GEO: Hańba planety. Czy jest przed nami szansa?