📻 REO ALERT: Rząd wbrew logice rozpoczyna budowę Ostrołęki C – pisze Dorota M. Zielińska

Węglowa elektrownia będzie nierentowna, szkodliwa dla zdrowia i środowiska

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.Wczoraj nastąpiło uroczyste rozpoczęcie budowy nowego bloku na węgiel o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka. Dokonał go Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, orędownik energetyki węglowej. A tak właściwie to odbyło się jedynie przedstawienie na potrzeby kampanii wyborczej.

Jak podaje portal lokalny: Na placu przy ulicy Krańcowej w Ostrołęce, który przeznaczono pod budowę nowego bloku, spotkali się lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy na kilka dni przed wyborami, chcieli ogrzać się w ministerialnym blasku i przed kamerami wbić łopatę w ziemię.

Inwestycja ta o ile w ogóle dojdzie do skutku– stanie się symbolem wstecznictwa w polskiej energetyce. Symbolem upartego trzymania się węgla wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew trendom globalnym, wbrew polityce dekarbonizacji i światowych wysiłków na rzecz ochrony klimatu.

Będzie też symbolem chciejstwa, bo budowa rozpoczyna się na niby, bez zapewnienia finansowania dla tego przedsięwzięcia. Faktyczne rozpoczęcie budowy wymaga bowiem wydania polecenia rozpoczęcia prac uchwałą rad nadzorczych Energi i Enei.

– Wydanie polecenia rozpoczęcia prac przed rozstrzygnięciem grudniowej aukcji na rynku mocy byłoby dla Enei i Energi strzałem w kolano. Spółki ryzykowałyby utratę wiarygodność i stabilności. To przedwyborcza zabawa za publiczne pieniądze wbrew logice i rachunkowi ekonomicznemu oraz działanie na szkodę spółek energetycznych a co za tym idzie bezpieczeństwa energetyczne kraju – komentuje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Spektakl odbywa się w towarzystwie opinii ekspertów, którzy uważają, że tzw. Ostrołęka C będzie nierentowna, szkodliwa dla zdrowia i środowiska oraz zablokuje rozwój regionu ostrołęckiego.

– Cały świat idzie w kierunku rozproszonego systemu oraz energetyki obywatelskiej. Tylko rozproszona i elastyczna energetyka ciągnie ludzie w górę. Buduje dobrostan – mówił prof. Jan Popczyk już podczas ubiegłorocznej debaty w Ostrołęce.

Piotr Maciążek przestrzega na łamach REO, że uwikłanie polskiej energetyki w przedsięwzięcia węglowe zagraża stabilności finansowej państwowych spółek energetycznych. A jednocześnie wskazuje, że rosnące ceny energii mają ścisły związek z polityką prowęglową tego, jak i poprzednich rządów.

Doszło do paradoksalnej sytuacji, że rząd, nie mogąc dotować bezpośrednio kopalni ani spółek węglowych, co zostałoby uznane przez Unię Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną, planuje dotować odbiorców energii. A wszystko po to, żeby jak najdłużej wydobywać jak najwięcej polskiego węgla.

REO ENERGIA: Rząd pali w elektrowniach pieniędzmi z budżetu państwa

Odbywa się to także w warunkach dramatycznie rosnących cen energii, co spowodowane jest brakiem odchodzenia przez Polskę od węgla i zablokowaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii: w tym roku pierwszy raz spadło tempo przyrostu nowych mocy ze źródeł OZE, o czym poinformował portal wnp.pl.

Mimo to, podczas uroczystości minister Tchórzewski zapewniał, że budowa Ostrołęki C przyczyni się do rozwoju OZE w Polsce, w czym wtórował mu prezes Enei, Mirosław Kowalik.

Żaden z nich nie powiedział jednak, ile będą kosztowały uprawnienia do emisji CO2 w 2023 roku, kiedy Ostrołęka C miałaby rozpocząć produkcję. A przecież trudno oczekiwać, że ich cena spadnie skoro tylko w tym roku skoczyła z 15 do 25 euro, stawiając pod ścianą energochłonne przedsiębiorstwa, które otrzymały oferty na prąd nawet do 70% droższe niż w poprzednim roku. Część z nich zamierza budować własne źródła energii. Może to jest ten impuls, który ma spowodować rozwój OZE?

Dziennik Gazeta Prawna z kolei opublikował artykuł, w którym powołuje się na raport Carbon Tracker, o którym już wcześniej informował branżowy portal Energetyka24.pl, gdzie stwierdza się wprost:

Ostrołęka C będzie trwale nieopłacalna, bez dochodów za wyjątkiem tych z rynku mocy. Przy założeniu braku pieniędzy z rynku mocy, jeśli Ostrołęka C zostanie zbudowana i nie zostanie zamknięta przedwcześnie, może wygenerować ujemną wartość netto w wysokości 1,7 mld euro w całym okresie użytkowania.

Na symbolicznym rozpoczęciu budowy ostatniej elektrowni węglowej w Polsce nie pojawił się, mimo wcześniejszych zapowiedzi, Premier Mateusz Morawiecki. Poniżej przypominamy więc apel organizacji społecznych, które sprzeciwiają się tej inwestycji, skierowany do niego w lipcu 2018 roku.

REO ALARM: Nie dla budowy nowego bloku na węgiel w elektrowni Ostrołęka!

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl