Renault uruchamia największy na świcie system ogniw PV w sektorze motoryzacyjnym


W tym tygodniu firma Renault uruchomi jednocześnie w sześciu zakładach produkcyjnych na terenie Francji panele słoneczne zajmujące powierzchnię 40 ha. W ten sposób firma wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywa ta jest jednocześnie innowacyjnym rozwiązaniem, zapewniającym ochronę nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na ekspedycję z zakładu.

W tym tygodniu Renault zainstaluje panele słoneczne na terenie 400 000 m2 (powierzchnia 60 boisk piłkarskich) – jest to największy system ogniw fotowoltaicznych w sektorze motoryzacyjnym. Panele zostały zainstalowane na dachach w sześciu zakładach: w Douai, Maubeuge, Flins, Batilly, Sandouville i Cléon.

Całkowita moc paneli wynosi 59 MW, co pozwala na uzyskanie 52 600 MWh rocznie i wystarczyłoby do rocznego zaopatrzenia w energię elektryczną miasta liczącego 15 tys. mieszkańców. Elektrownie słoneczne wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne osiągają średnio moc rzędu 1 MW.

Zainstalowane panele pozwalają obniżyć o 2200 ton w skali roku emisję CO2 potrzebną do wyprodukowania energii elektrycznej (obliczenia oparte na strukturze produkcji energii we Francji), co odpowiada 550-krotnemu okrążeniu Ziemi przez pojazd z silnikiem termicznym, który emitowałby średnio 100 g CO2/km lub flocie około 1500 samochodów, z których każdy przejechałby rocznie 15 000 km.

System paneli słonecznych Renault jest doskonałą wizytówką umiejętności Grupy w dziedzinie energii odnawialnych. W ratingach organizacji zajmujących się wyceną aspektów pozafinansowych, Renault od wielu lat jest kwalifikowane do grona najbardziej zasłużonych firm ze względu na zarządzanie uwzględniające ochronę środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenie śladu węglowego. W 2011 r. firma Renault stale utrzymywała się w czołówce ratingów agencji SAM, Carbon Disclosure Project i Oekom Research.

Innowacyjność tego rozwiązania polega również na tym, że umożliwia ono zabezpieczenie nowo wyprodukowanych samochodów oczekujących na wysyłkę do sieci sprzedaży i ograniczenie ryzyka ich uszkodzenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Panele słoneczne są wytrzymałe na uderzenia, m.in. gradu.

Projekt paneli słonecznych jest owocem współpracy Grupy Renault, będącej inicjatorem i pilotem całego przedsięwzięcia (ze względu na swoją rolę wydzierżawiającego teren) oraz firm Gestamp Solar i Coruscant (w przypadku zakładu w Cléon), które są wykonawcami i zarządcami instalacji.

System jest również rozwijany poza Francją: w Hiszpanii umowa ze spółką Cenit Solar przewiduje instalację paneli słonecznych o powierzchni 100 000 m2 w zakładach w Valladolid i Palencji. Trwają również badania wykonalności w Słowenii, Maroku, Brazylii, Kolumbii, Chile i Rumunii. Inne projekty są w trakcie realizacji (planowane zakończenie w grudniu 2012 r.) w zakładzie w Busan, w Korei Południowej, na powierzchni 300 000 m2.
 

Renault uruchamia największy na świcie system ogniw PV w sektorze motoryzacyjnym, fot. Renault

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here