Rekordowy zasięg akcji “Podziel się Posiłkiem z Bezdomnym”. Masz samochód? Też możesz pomóc!

Nasza zgaga nie powinna stać się zgagą dla środowiska

Gotujemy za dużo, jemy za dużo i, choć przez chwilę było przyjemnie, często boleśnie to odczuwamy. Nasza zgaga nie powinna stać się jednak zgagą dla środowiska. Dlatego, jeśli widzimy, że jedzenia zostało nam zbyt dużo i po prostu się zmarnuje, to znak, że trzeba się zgłosić do wolontariuszy akcji Podziel się Posiłkiem z Bezdomnym.Już po raz ósmy dzięki ponad 350 wolontariuszom jedzenie z naszych świątecznych stołów może trafić do najuboższych. Zasięg wydarzenia będzie rekordowy: obejmie 50 miast i miasteczek w 16 województwach. – Z każdą edycją rozmiar akcji przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Po ostatniej Wielkanocy zostało nam przekazanych kilka ton jedzenia. Dzięki współpracy z lokalnymi jadłodajniami i schroniskami rozdysponowaliśmy tysiące świątecznych posiłków – mówi założycielka akcji, Maria Skołożyńska.

Pierwsza edycja odbyła się bardzo spontanicznie. Trzy lata temu w wielkanocną niedzielę do Skołożyńskiej podszedł bezdomny i poprosił ją o dwa złote. Ta, zamiast dać pieniądze, postanowiła przynieść mu gotowane jajka z domu (przyznał, że to jego marzenie – sam przecież nie mógł ich ugotować). W domu zauważyła, że babcia ugotowała za dużo na święta. Skołożyńska napisała post na Facebooku, szybko odezwało się do niej wiele osób, które zadeklarowały, że mogą oddać jedzenie dla potrzebujących. Akcja zaczęła się w Warszawie, ale udało się zainspirować inne miasta. Dziś posiłkiem dzieli się cała Polska.

Potrzebni są wolontariusze-kierowcy

Masz samochód? Możesz pomóc! Organizatorzy szukają wolontariuszy, którzy mogliby w dniach 26-28 grudnia (jeden dzień wystarczy, chyba że ktoś może we wszystkie dni) podjechać do osób oddających jedzenie i zawieść posiłki do jadłodzielni w swoim mieście. By się zgłosić, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie wydarzenia (czas do 27 grudnia). Na razie zaangażowało się 237 kierowców, a potrzeba dwa razy więcej.

Jeśli nie chcesz być kierowcą, ale masz przynajmniej dwa z tych trzech dni wolne, możesz zostać koordynatorem akcji. Do koordynacji potrzebne są dostęp do komputera i internetu i umiejętność obsługi prostych arkuszy typu Google Spreadsheet – wyjaśniają organizatorzy.

Drugi formularz zostanie uruchomiony w wigilię dla darczyńców (będzie go można wypełniać również do 27 grudnia). Zawsze można też zawieść jedzenie samodzielnie. Dzięki temu choć trochę zmniejszymy przypadające średnio na każdego Polaka 200 kilogramów marnowanego co roku jedzenia.

W lipcu organizatorzy zostali wyróżnieni europejską nagrodą Reduce Food Waste. Jeszcze 17 grudnia na swojej stronie na Facebooku pochwalili się: Jest nas 25 tysięcy. Cztery dni później fanpejdża lubi prawie 2,5 tysiąca osób więcej.

W tegoroczne święta wolontariusze działać będą w godzinach 9:00-21:00 w dniach 26-28 grudnia.REO POLECA

📻 ZAPROSZENIE NA OBIAD: W grudniu, po południu. W 2038 roku