Rekomendacje KERM dot. walki ze smogiem skierowane do doprecyzowania


RekomendacjeKomitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dot. skuteczniejszej walki ze smogiemzostały skierowane do doprecyzowania – poinformowała w piątek premier BeataSzydło. Chodzi m.in. o dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

W trakciewtorkowego posiedzenia, rząd zapoznał się z rekomendacjami KERM dotyczącymiskuteczniejszej walki z zanieczyszczeniami powietrza. Szefowa rządu była pytanana konferencji przez dziennikarzy o koszt programu “Czyste powietrze”czy dopłaty do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Dopytywana była też oto, czy pojawi się możliwość dofinansowania kupna lepszej jakości paliw, jakimipali się w przydomowych kotłowniach.

PremierSzydło powiedziała, że “wszystkie decyzje, które zostały podjęte naostatniej Radzie Ministrów, dot. rekomendacji KERM związanych z programemCzyste powietrze, w tej chwili zostały skierowane do doprecyzowania”.

Wyjaśniła,że chodzi o określenie źródeł finansowania propozycji KERM, czy przygotowanieterminarza wchodzenia w życie poszczególnych rozwiązań.

“Tobędzie zapewne wiązany sposób finansowania. Zarówno z funduszy ochronyśrodowiska, zarówno z budżetu, ale też i ze środków samorządowych” -mówiła premier.

Szefowarządu zapowiedziała, że niektóre problemy będą regulowane ustawowo. “Będątrafiały oczywiście do parlamentu do konsultacji i wtedy ten program będzie jużmógł być dyskutowany w takich szczegółach” – mówiła.

Przykłademtakiej regulacji ma być nowela ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliworaz towarzyszące jej rozporządzenia. Ministerstwo Energii informowało wczwartek PAP, że do końca marca takie rozwiązania mają być przygotowane przezresort. Zgodnie z zapowiedziami nowe prawo ma zablokować wprowadzenie do obrotuwęgla niespełniającego norm, a import tego surowca zza wschodniej granicymiałby być ograniczony.

KERMrekomendował ponadto m.in. określenie norm jakości dla nowych kotłówgrzewczych, skierowanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej w pierwszej kolejności na działania prowadzące do jak najszybszejpoprawy jakości powietrza, czy wprowadzenia wymogu stopniowego podłączania dosieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich ipodmiejskich, o ile nie dysponują efektywnym źródłem ciepła.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here