📻 STOP ABSURDOM! Chcemy realnych działań na rzecz środowiska – i dużo więcej ważnych tekstów

Ranking publikacji 10-16 grudnia

 

 

1. MIEJSCE
REO NA OPAK: DOWODY NA PŁASKOŚĆ ZIEMI MAMY POD NOSEM – Krzysztof Garwatowski – STRUKTURY BZDURY

Wśród licznych pseudonaukowych teorii wyjątkowe miejsce zajmuje ta, w myśl której Ziemia nie jest kulą. Jest płaska jak naleśnik, a może raczej jak powierzchnia pofałdowanego ciasta, zwanego karpatką. Przedstawiciele głównego nurtu nauki wyśmiewają tę teorię, uważając ją za kompletną bzdurę. Co jednak, jeśli płaskoziemcy, mają rację, a reszta się myli?

REO NA OPAK: Dowody na płaskość Ziemi mamy pod nosem

2. MIEJSCE
TEMAT REO: OCEANICZNA ŚMIECIARKA JEST JUŻ NA MIEJSCU. A TU NIESPODZIANKA – Bartłomiej Pograniczny – NA TROPIE

8 września na wody Oceanu Spokojnego wypłynęła poważna konstrukcja. 600 metrów pływających rur z podłączoną do nich 3-metrową siecią to pierwsza z 60 śmieciarek, które mają w pięć lat zmniejszyć Wyspę Śmieci, ważącą 80 milionów kilogramów, aż o połowę. Niestety, okazuje się, że wszechstronnie usprawnione urządzenie… nawala.

 

📻 TEMAT REO: Oceaniczna śmieciarka jest już ”na miejscu”. A tam niespodzianka


3. MIEJSCE

ZACZNIJ ŻYĆ! NATURALNY DOM STAWIANY METODĄ STRAWBALE MOŻE BYĆ NA TWOJĄ KIESZEŃ – Monika Kilian – DOBRY PRZYKŁAD

Korzeni tego kierunku można szukać w Afryce, gdzie od wieków do tworzenia konstrukcji domów używano materiałów lokalnych – gałęzi pełniących funkcję szkieletu i gliny będącej wypełnieniem. Zależnie od strefy klimatycznej budowano głównie z drewna i kamieni, ale jedną z bardziej ekonomicznych i energooszczędnych metod była budowa z gliny i słomy – metoda która obecnie przeżywa renesans.

ZACZNIJ ŻYĆ! Naturalny dom stawiany metodą strawbale może być na twoją kieszeń

4. MIEJSCE
POLSKA, CZYLI SCARLETT O’HARA Z CIĘŻKĄ, NIELECZONĄ CUKRZYCĄ – Witold Jurasz – CYWILIZACJA, JAK TO DZIAŁA

Mam cukrzycę. No niestety, ale mam. Strasznie mnie to męczy i irytuje, ale przede wszystkim jednak frustruje, bo to moja wina. Nie mam bowiem cukrzycy typu pierwszego, czyli takiej, na którą się nie ma wpływu, ale typu drugiego, co w moim wypadku jest wynikiem wieloletniej nadwagi. W tym miejscu mógłbym pewnie oddać się rozważaniom, czemu przez lata zajadałem stres i czy istotniejsze w tym było to, że w taki sposób na ów stres reagowałem, czy też może fakt, że tym się różni życie w Polsce od życia w lepiej zorganizowanych państwach, że powodów do stresu jest więcej.

WITOLD JURASZ DLA REO: Polska, czyli Scarlett O’Hara z ciężką, nieleczoną cukrzycą

5. MIEJSCE
SYGNAŁY Z KRAJU: BIAŁA “NIESPODZIANKA” W WIELU MIEJSCACH. W REO SZCZEGÓŁOWO O TEJ SUBSTANCJI – Hubert Bułgajewski – REAL CZY FAKE

Opady atmosferyczne to najbardziej powszechny element pogody i klimatu. Zjawisko, które jest powszechne na każdym kontynencie, choć nie w każdym regionie czy państwie. Nawet mieszkańcy suchych terenów pustynnych muszą liczyć się z opadami – i nie mam na myśli padającego na pustyni deszczu, tym bardziej manny, lecz śniegu.

📻 SYGNAŁY Z KRAJU: Biała „niespodzianka” w wielu miejscach. W REO szczegółowo o tej substancji

6. MIEJSCE
WŁĄCZ PRĄD, PÓKI NIE PRZESZKODZI RZĄD – Piotr Maciążek – LICZNIK ENERGII

Chaos związany z reakcją rządu na rosnące ceny prądu powoduje, że niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, co właściwie się dzieje. Potęgują go nie tylko sprzeczne ze sobą (kilkakrotnie zmieniane w ciągu 24 godzin!) komunikaty ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, ale także nieprecyzyjne słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który z sejmowej mównicy, niezgodnie z prawdą, stwierdził, że żadnych podwyżek energii nie będzie. A jak jest naprawdę?

MACIĄŻEK: Włącz prąd, póki nie przeszkodzi rząd

7. MIEJSCE
PRZEPRAWA PRZEZ BUTY. TYLKO DLA PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN – Kacper Popkowicz – MATERIALISTA

Jako że stereotypowy mężczyzna nie cierpi kupowania butów – to całe dobieranie rozmiarów, przymierzanie, wybieranie konkretnych modeli – ich dobra jakość pozwoli odpuścić sobie na jakiś czas tę katorgę. Wczuję się więc w rolę przewodnika i zaproponuję wam wycieczkę po świecie klasycznych butów i materiałów, z jakich są wykonane. Trzymajcie się, bo może trochę kołysać!

📻 PRZEPRAWA PRZEZ BUTY. Tylko dla prawdziwych mężczyzn

8. MIEJSCE
#COP24 ZAKOŃCZONE: OBJAZDOWY CYRK GLOBALNEGO OCIEPLENIA – ODJAZD! –  Hubert Bułgajewski – WALKA O KLIMAT

Negocjacje klimatyczne, organizowane co rok spotkania. Czy to w ogóle ma jakiś sens? Obserwacje pokazują, że negocjacje klimatyczne nie przyniosły tak naprawdę żadnych rezultatów. Każdy walczy po swojemu.

#COP24 ZAKOŃCZONE: Objazdowy cyrk globalnego ocieplenia – Odjazd!

9. MIEJSCE
20 STYLOWYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ. CZ. I – MĘŻCZYŹNI – Kacper Popkowicz – MATERIALISTA

Jeśli masz w rodzinie lub gronie najbliższych przyjaciół jakiegoś pana zainteresowanego stylem i chcesz podarować mu świąteczny prezent (chociaż rzeczy, które wymienię, mogą się nadać i na inne okazje), ale z jakiegoś powodu nie przychodzi ci nic do głowy, to na pewno nie zawiedziesz się, poświęcając chwilę na lekturę tego tekstu.

MATERIALISTA: 20 stylowych prezentów pod choinkę. Cz. I – mężczyźni

10. MIEJSCE
KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO W SERCU POLESKIEJ PRZYRODY?!?! – Elka Król  – ENERGIA SPOŁECZNA PILNIE POTRZEBNA

Nie tylko władze samorządowe są za inwestycją. Wyraźne poparcie dla planów budowy kopalni daje też poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Hetman.Zazwyczaj jest tak, że kiedy pojawia się znaczący inwestor, to samorządy chcą coś od niego uzyskać – mówił. – Moja polityczna rodzina podchodzi do tego inaczej. W urzędzie marszałkowskim są wielomilionowe środki pomocowe, z których chcemy wspierać takie przedsięwzięcia, jak to, które realizuje Balamara. Będziemy tę spółkę wspierać. Zbudujemy niezbędną dla niej infrastrukturę oraz rozbudujemy system kształcenia kadr na potrzeby górnictwa.

KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO W SERCU POLESKIEJ PRZYRODY?!?!

11. MIEJSCE
RZĄD ODDAJE ZA PRĄD – Piotr Maciążek  – LICZNIK ENERGII

  • Kwestia rekompensat za wzrost cen energii staje się głównym tematem ekonomicznym końcówki bieżącego roku w mediach.
  • Sprawa jest poważna – bez wsparcia państwa podwyżki rzędu kilkudziesięciu procent byłyby bardzo dotkliwe dla wielu odbiorców.
  • Prace nad systemem dopłat łagodzących skutki drożejącego prądu pozostawiają jednak wiele do życzenia, a ich przyszłość rysuje się niepewnie.

LICZNIK ENERGII: Rząd oddaje za prąd

12. MIEJSCE
WIRUS FOTOWOLTAIKI ROZPRZESTRZENIA SIĘ POWOLI, ACZ SKUTECZNIE – Łukasz Kowalczyk  – PRODUCENCI-KONSUMENCI

O tym, jak rozwijał swoją instalację PV, napisał Łukasz Kowalczyk, który walczy lokalnie o czyste powietrze jako prezes Fundacji Ekologicznej “Zielony ślad”.

Wirus fotowoltaiki rozprzestrzenia się powoli, acz skutecznie

13. MIEJSCE
NIE DLA KIEROWCÓW: APLIKACJA NA DOBRY SEN – Maciej Olbrych – APLIKATOR

Nie tylko brak czasu powoduje, że często chodzimy niewyspani. Żyjemy w świecie, którego tempo ciągle przyspiesza. Otaczają nas terminy i deadline’y, hossy i bessy, różnice w kursie franka szwajcarskiego, przesunięcia w lewo i w prawo na Tinderze. To wszystko wywołuje stres, który jest najczęstszą przyczyną bezsenności. Z pomocą przychodzi polska aplikacja.

NIE DLA KIEROWCÓW: Aplikacja na dobry sen

14. MIEJSCE
BAKTERIE, KTÓRE JEDZĄ PLASTIK – Bartłomiej Pograniczny – NA TROPIE

Co minutę na świecie sprzedawanych jest milion plastikowych butelek. Tylko 14% z nich jest potem wykorzystywane ponownie, a problem wielkich mas śmieci pływających w oceanach rośnie. W 2016 roku odkryto bakterie, które naturalnie mogą rozkładać plastik wykorzystywany do produkcji butelek. Badając przez kolejne lata, jak to możliwe, naukowcy odkryli, że można przyspieszyć ten proces.

📻 NA TROPIE: Bakterie, które jedzą plastik

15. MIEJSCE
JAK WYBACZYĆ KRETYNOM I KRETYNKOM. METODA PROSTO Z BALI – Jacek Kaczyński – DO GÓRY NOGAMI

Dzisiaj jest TEN dzień. Z racji tego, że odpoczywam nieco mentalnie i mam czas na myślenie, postanowiłem WYBACZYĆ dzisiaj wszystkim debilom, kretynom oraz kretynkom, którzy kiedykolwiek zrobili mi /oraz mojej Familii/ coś złego. Proszę… zapamiętajcie to.

REO WPROST: Jak wybaczyć kretynom i kretynkom. Metoda prosto z Bali