Raport WEF: Europa może zaoszczędzić, optymalizując rozwój OZE

Raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wskazuje, w jaki sposób przekształcić sektor energii elektrycznej w niskoemisyjny, bardziej zrównoważony, tani i niezawodny. Według autorów raportu Europa mogłaby zaoszczędzić nawet 140 mld dol., gdyby zoptymalizowała rozwój energetyki odnawialnej.

Aż osiem z dziewięciu krajów, które są liderami w transformacji energetycznej, to kraje europejskie – ponad 10 proc. ich zapotrzebowania energetycznego zaspokaja energia ze źródeł odnawialnych, z wyłączeniem elektrowni wodnych. Nawet Francja z ogromnym udziałem energetyki jądrowej w swoim miksie, planuje zwiększyć inwestycje w OZE w ciągu najbliższych 15 lat.

Z raportu Światowego Forum Energetycznego w Davos „The Future of Electricity” wynika jednak, że Europa może oszczędzić nawet 140 mld dol., jeśli wdrażanie odnawialnych źródeł energii zostanie zoptymalizowane i dostosowane do warunków poszczególnych krajów. Na przykład poprzez rozwijanie energetyki słonecznej w Europie Południowej, gdzie jest więcej słońca, a wiatrowej w Europie Północnej.

Autorzy raportu uważają również, że społeczeństwo widzi potrzebę transformacji systemu energetycznego w niskoemisyjny, ale jeszcze nie w pełni jest przekonane do pozytywnych skutków, jakie taka transformacja niesie, jak tworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here