Raport: Nowy model opłat jakościowych sposobem na niezawodne dostawy energii elektrycznej

Ponad 6-krotnie dłużej niż w krajach Europy Zachodniej trwają w Polsce wyłączenia dostaw prądu z powodu awarii sieci. Tylko z tego powodu polska gospodarka traci ponad 1,3 mld złotych rocznie. Aby to zmienić, potrzebne jest wprowadzenie efektywnego modelu opłat dystrybucyjnych, dzięki któremu przedsiębiorstwa odpowiedzialne za utrzymywanie sieci, czyli operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD), aktywniej inwestowałyby w rozwój i modernizacje sieci – twierdzą autorzy raportu „Nowy model opłat jakościowych sposobem na niezawodne dostawy energii elektrycznej”, zaprezentowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi podczas wtorkowej debaty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Liczba i czas trwania przerw w dostawach prądu w Polsce od kilku lat utrzymują się na wysokim poziomie w porównaniu do lepiej rozwiniętych krajów europejskich. Jest to zarówno problem ekonomiczny, jak i społeczny, który nie tylko obniża jakość życia, ale także ogranicza możliwości rozwoju małych miast i wsi, gdzie przerwy w dostawach prądu są znacznie dłuższe niż w miastach.

W 2016 roku zostanie wprowadzony model wynagradzania tych operatorów sieci dystrybucyjnych, którzy inwestują w zwiększanie niezawodności swoich sieci – zapowiedział prezes URE.

Autorzy raportu zauważają też, że istnieją znaczne różnice w długości trwania przerw w dostawach prądu dla różnych OSD. Z tego powodu należałoby ustalić okresy przejściowe przy wprowadzaniu proponowanych rozwiązań, które dałyby czas na wyrównanie wskaźników niezawodnościowych. Rozwiązaniem kompensującym środki związane z niedostarczeniem energii elektrycznej mogłyby być programy wspierające rozwój infrastruktury sieciowej na tych obszarach, które najdotkliwiej

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here