Radni protestują przeciwko prywatyzacji ZEW Niedzica

Radni powiatu nowatorskiego chcą wstrzymania sprzedaży Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Samorząd powiatu nowotarskiego oraz samorządy gmin: Łapsze Niżne, Czorsztyn i Nowy Targ w ciągu ostatniego roku już dwukrotnie występowały do rządu o zmianę decyzji dotyczącej sprzedaży tej spółki Skarbu Państwa – poinformował portal podhale24.pl.

Jak tłumaczą radni, głównym powodem protestu jest fakt, że przy okazji sprzedaży spółki wystawiono na sprzedaż także nieruchomości, które do spółki nie należą. Radni wymieniają tu przede wszystkim teren Jeziora Czorsztyńskiego wraz ze strefą brzegową. „Skarb Państwa nigdy spółki w te nieruchomości skutecznie nie wyposażył, a w stosunku do części z nich toczą się postępowania związane z wywłaszczeniem” – napisano w apelu.

Radni podkreślają, że akwen wodny budowany był jako element ochrony przeciwpowodziowej Podhala i Sądecczyzny, a lokalna społeczność poniosła w związku z tym olbrzymie wyrzeczenia. Zamiar produkcji energii elektrycznej przy budowie zbiornika stanowił jedynie niewielką, dodatkową część, a teraz Skarb Państwa chce sprzedać wszystko jako spółkę energetyczną.

Rada Powiatu Nowotarskiego apeluje więc do premiera Donalda Tuska o wstrzymanie sprzedaży ZEW Niedzica, uregulowania spraw własnościowych spółki i pozostawienie terenów Jeziora Czorsztyńskiego pod kontrolą publiczną.

 

Redakcja reo.pl

źródło: podhale24.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here