Radni chcą zakazu palenia węglem w podkrakowskich gminach


Z apelem o wprowadzenie zakazu palenia węglem wnowo budowanych budynkach na terenie 14 gmin okalających Kraków – wystąpili wśrodę krakowscy radni w rezolucji skierowanej do sejmiku Małopolski.

– Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą dla całejMałopolski nowo wybudowane budynki będą musiały mieć piece piątej klasy. Uważam,że to za mało, że powinien zostać wprowadzony całkowity zakaz używania węgla ioparcie się na ekologicznych źródłach energii tam, gdzie jest infrastruktura –powiedział dziennikarzom radny klubu Przyjazny Kraków Łukasz Wantuch.

Jak zaznaczył, chodzi o zakaz, który dotyczyłby wyłącznienowych budynków w 14 gminach na terenach, gdzie istnieje sieć ciepłownicza lubgazowa, albo gdy jej budowa lub rozbudowa jest przewidziana w najbliższych latach.- Robimy to z powodu Krakowa, bo około 30 proc. zanieczyszczeń pochodzi z gminsąsiednich – podkreślił Wantuch.

Projekt rezolucji zgłosił klub radnych “PrzyjaznyKraków”. Za jej przyjęciem głosowało 29 radnych, nikt nie był przeciw,jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Władze województwa podkreślają, że wcześniej podczaskonsultacji dotyczących uchwały antysmogowej dla całej Małopolski, którą sejmikprzyjął 23 stycznia, ani władze miasta, ani gmin ościennych nie składałytakiego wniosku.

– Na etapie konsultacji projektu uchwały antysmogowej dlaMałopolski ani ze strony gmin wokół Krakowa, ani ze strony Krakowa niezgłoszono postulatów wprowadzenia tam całkowitego zakazu stosowania paliwstałych – powiedział PAP wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Podkreślił, że uchwała antysmogowa dla Małopolski wprowadzanormy emisji dla kotłów na paliwa stałe na poziomie unijnych standardówekoprojektu i przepisy te będą obowiązywały na obszarze wszystkich gmin wMałopolsce, również w tych sąsiadujących z Krakowem.

– Już od 1 lipca 2017 roku nie będzie można montować nowychkotłów, pieców i kominków na paliwa stałe, które nie spełniają wymagańekoprojektu. Natomiast do 2022 r. wszystkie kotły poniżej 5. klasy będą musiałyzostać wymienione – dodał Kozak.

Zgodnie z przyjętą 23 stycznia przez sejmik województwauchwałą antysmogową dla Małopolski już od 1 lipca tego roku zabronione będziewykorzystywanie do ogrzewania paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowychoraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Tymczasem Kraków jest wyłączony z uchwały antysmogowej dlacałego województwa, bo sejmik podjął w styczniu zeszłego roku odrębną uchwałęantysmogową dla miasta. Zgodnie z nią zakaz palenia paliwami stałymi m.in.węglem (o czym nie ma mowy w przypadku całej Małopolski) będzie obowiązywałdopiero od 1 września 2019 r. Dopuszczalne będzie stosowanie paliw gazowych ilekkiego oleju opałowego.

W liście do władz województwa prezydent Jacek Majchrowskiwystąpił o uchwalenie przepisów przejściowych, tak by zakaz stosowania paliwniskiej jakości – mułów i flotów węglowych, obowiązywał od 1 lipca także wKrakowie. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 20 marca.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here