„Punkt krytyczny. Energia odNowa”: jest nadzieja na rewolucję energetyczną


Paliwa kopalne todroga bez przyszłości – wie to świat, ale nie Polska. Kolejne rządy zapewniająsektor węglowy, że węglem stoimy i nic tego nie zmieni. Na szczęście również wnaszym kraju powstają oddolne inicjatywy, które pozwalają mieć nadzieję nalepszą przyszłość – przypominają autorzy filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”.

Od XIX wieku przemysłowa aktywność człowieka wzrosła doniewyobrażalnego wcześniej poziomu. Jako ludzkość znaleźliśmy się na ścieżce,która systematycznie prowadzi nas do katastrofy. Zmiana klimatu to problem,który prędzej czy później dotknie wszystkich – pochłonięci swoim wygodnymżyciem często o tym zapominamy lub w ogóle nie przyjmujemy tego do wiadomości. Aryzyko jest ogromne – przypominają autorzy filmu „Punkt krytyczny. EnergiaodNowa”.

Premiera filmu odbyła się w Warszawie, 14 maja, podczas MillenniumDocs Against Gravity Film Festival. „Punkt krytyczny. Energia odNowa” topierwszy polski film dokumentalny poruszający tematykę zrównoważonej energetykii mający przybliżyć ten temat szerszej publiczności. Tematyka, jak przyznalisami twórcy, nie wydaje się „sexy”, jednak film ma spore szanse dotrzeć nietylko do zainteresowanych zrównoważonym rozwojem aktywistów i branży.

Czytaj także: Już ponad 90% Polaków jest za rozwojem OZE i efektywności energetycznej

Narrator filmu, aktor Marcin Dorociński, zabiera nas wpodróż z Afryki, gdzie dowiadujemy się, jaki wpływ na życie mieszkańców mazmiana klimatu, do Polski, kraju, którego kolejne rządy wciąż nie chcąprzyznać, że opieranie energetyki na węglu to droga bez przyszłości. Twórcyfilmu wyraźnie podkreślają, że niezrozumienie wyzwania, przed jakim stoi świat,to nie tylko bolączka obecnego rządu, ale i wszystkich poprzednich ekip. Ciągłezapewnienia klasy politycznej o świetlanych planach rozwoju górnictwadoprowadziły do tego, że w dolnośląskim Wałbrzychu, po kilkunastu latach od zamknięciakopalni, górnicy wciąż świętują barbórkę i liczą na ponowne rozpoczęciewydobycia węgla. Szanse na to są żadne – co jasno podkreśla w filmie dr MichałWilczyński, były główny geolog kraju. Polska wciąż ma złoża węgla, jednak znajdująsię one bardzo głęboko pod ziemią, a ich wydobycie jest po prostu całkowicienieopłacalne.

Jaka jest zatem alternatywa dla węgla? Nie energetykajądrowa, która jest energią najdroższą i – co pokazują katastrofy w Czarnobylui Fukushimie – naprawianie skutków ich awarii trwa dziesięciolecia. Dlatego światrozwija energetykę odnawialną i stawia na źródła rozproszone. Również w Polscejesteśmy świadkami rozwoju tego sektora – mimo niesprzyjającego prawa iniepewności inwestycyjnej, która wielu przedsiębiorców może doprowadzić dobankructwa. Kolejne ekipy rządzące wydają się widzieć w odnawialnych źródłachenergii nie szansę na lepszą przyszłość, ale zagrożenie dla energetykikonwencjonalnej. W całym kraju powstaje jednak szereg oddolnych inicjatyw – od drobnychinwestycji, przez coraz szerszą edukację, po innowacje technologiczne, które sąnadzieją na to, że rewolucja energetyczna i naszego kraju nie ominie.

Film „Punkt krytyczny. Energia odNowa” będzie można zobaczyć w ośmiu polskichmiastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańskui Bydgoszczy oraz dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Ponadto jesieniąw telewizjach sieci Discovery pokazywanych będzie 10 pięciominutowych odcinkówwersji telewizyjnej. Reżyserem filmu, który powstał w ramach kampaniizainicjowanej przez Fundację WWF Polska „Energia odNowa”, jest dokumentalistaŁukasz Bluszcz. Partnerami przedsięwzięcia są: Instytut na rzeczEkorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut EnergetykiOdnawialnej.

 

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here