PSEW: Skutki ustawy odległościowej już widoczne


Ponad 1000 osób bez pracy i 99 proc. terenów w Polscewykluczonych z możliwości lokalizacji wiatraków – to według PolskiegoStowarzyszenia Energetyki Wiatrowej efekt uchwalenia tzw. ustawy odległościoweji nowelizacji ustawy o OZE.

 

Uchwalone w tym roku przepisy prawne regulujące sektorenergetyki odnawialnej, tzw. ustawa odległościowa i nowelizacja ustawy o OZE, przyniosłyfatalne skutki nie tylko dla branży OZE, ale i całej gospodarki – uważa PolskieStowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

 

Z danych PSEW-u wynika, że w związku z przyjęciem tych aktówprawnych pracę w sektorze wiatrowym straciło już ponad 1000 osób. Do końcaprzyszłego roku liczba ta może wzrosnąć do 4000. Pracowników.

 

Według Stowarzyszenia zmiana prawa, które w obecnymkształcie nie daje żadnych szans na dalszy rozwój energetyki wiatrowej,pozwoliłaby na stworzenie nawet 42 tys. nowych miejsc pracy w tej branży.

 

Przypomnijmy: tzw. ustawa odległościowa ogranicza możliwośćbudowy elektrowni wiatrowych poprzez wprowadzenie zapisu o minimalnejodległości elektrowni wiatrowych od zamieszkałych zabudowań. Elektrownięwiatrową będzie można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jegowysokości od zabudowań mieszkalnych oraz obszarów szczególnie cennych zprzyrodniczego punktu widzenia. Według PSEW-u oznacza to, że 99 proc.powierzchni kraju jest wyłączone z możliwości budowy elektrowni. Istniejące jużwiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie będą mogły byćrozbudowywane – dozwolony będzie tylko ich remont i prace niezbędne doprawidłowego użytkowania. Dodatkowo ustawa odległościowa ma w zamyśle jej autorówzwiększyć obciążenia podatkowe dla już działających farm wiatrowych.

 

 

REO.pl

Fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here