PSE szukają kolejnych chętnych na negawaty

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) po podpisaniu umowy z PGE GiEK szukają kolejnych dostawców tzw. negawatów, a chętne mogą być i huty, i typowi pośrednicy – poinformował “Puls Biznesu”.

Prezes PSE Henryk Majchrzak powiedział, że do 2015 r. spółka chce podpisać umowy dające możliwości redukcyjne na 500 MW z kolejnymi firmami, kopalniami, hutami i przemysłem chemicznym.

Podpisaniem umowy z PSE wcześniej interesowały się już Celsa Huta Ostrowiec i huta CMC Zawiercie, których oferty opiewały odpowiednio na 1950 zł i 5000 zł za zredukowaną megawatogodzinę – czytamy w “PB”.Według gazety udziałem w przetargach na negawaty zainteresowana jest też Energa Agregator. Jest to spółka zależna Energi, która ma pełnić funkcję pośrednika podpisującego umowy: z PSE na określony wolumen negawatów (min. 10 MW) oraz z firmami gotowymi na rezygnację z poboru mocy.
Z kolei PGE GiEK, które zawarło umowę z PSE, analizuje już możliwość wystartowania w kolejnych przetargach na negawaty.

W piątek podpisano pierwszą w historii polskiej energetyki umowę na negawaty. Redukcja zapotrzebowania obejmuje interwencyjne ograniczenie poboru mocy polegające na zmniejszeniu, na polecenie Operatora Systemu Przesyłowego, wielkości pobieranej z sieci mocy przez urządzenia odbiorców.

Przetarg skierowany był do większych odbiorców energii elektrycznej, którzy w stosunkowo krótkim czasie są w stanie ograniczyć pobór tej energii. PGE GiEK SA złożyło ofertę w ramach dwóch, z dostępnych ośmiu, pakietów. W obu przypadkach oferent zaproponował kwotę 750 zł za każdą megawatogodzinę zredukowanego zapotrzebowania.

 

MZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here