PSE: Do 2020 r. KSE może przyłączyć farmy wiatrowe o łącznej mocy 8900 MW

Do 2020 roku Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) może przyłączyć farmy wiatrowe o łącznej mocy 8900 MW wobec ok. 3300 MW przyłączonych do KSE obecnie – poinformował Adam Oleksy, pełniący obowiązki dyrektora departamentu rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Oznacza to możliwość przyrostu mocy w wietrze jeszcze o ok. 5600 MW.

– Uwzględniając (…) [nasze] uwarunkowania, wykonaliśmy analizy i doszliśmy do wniosku, że w najbardziej standardowych stanach systemu energetycznego można przyłączyć do 8900-9000 MW. Zakładamy, że OSP da sobie radę, aby poprowadzić system energetyczny z tymi wielkościami – powiedział Oleksy w czasie Warsztatów Energetyki Wiatrowej (WEW) zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) przy udziale PSE.

Analiza PSE zawiera m.in. takie aspekty jak prognozę zapotrzebowania na moc, planowane wycofania mocy, planowane przyłączenia do KSE nowych mocy wytwórczych oraz minimum techniczne możliwego obciążenia jednostek wytwórczych, innych niż źródła wiatrowe.

Z prezentacji PSE wynika, że choć do KSE będzie można do 2020 roku przyłączyć w sumie 8900 MW mocy w wietrze, to maksymalna moc generacji z wiatru będzie mogła wynosić 6200 MW, aby zapewnić możliwość zbilansowania systemu.

Według Oleksego ok. 9000 MW mocy jest też wystarczające, aby wypełnić polskie cele OZE.

– To zdecydowanie dobra informacja, która oznacza, że operator systemu cały czas patrzy na możliwości systemu i stara się tak nim zarządzać aby zwiększyć możliwości energetyki wiatrowej – skomentował w rozmowie Wojciech Cetnarski, prezes PSEW.

Z analiz PSE wynika, że na 2025 rok do KSE będzie mogło być przyłączonych 10000 MW mocy w wietrze, a maksymalna dopuszczalna generacja to 7000 MW.

Z kolei na 2013 rok do KSE, według modelu, może być przyłączone 6800 MW mocy w wietrze, a maksymalna dopuszczalna generacja to 4800 MW.

Obecnie do KSE faktycznie jest przyłączonych ok. 3300 MW mocy w wietrze.

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here